СВЕ ЈЕ СПРЕМНО ЗА САМИТ НАТО У ВИЉНУСУ: Шта могу да очекује чланице

Новости Онлајн

10. 07. 2023. у 10:46

У 74.годишњој историји НАТО-а, шефови држава и влада земаља чланица никада нису физички били тако близу противнику.

СВЕ ЈЕ СПРЕМНО ЗА САМИТ НАТО У ВИЉНУСУ: Шта могу да очекује чланице

Фото АП

Главни град Литваније Вилњус је на само 200 километара од границе са руским агресором у Калињинграду. А до границе Украјине коју је Русија напала има 360 километара. Граница руског савезника Белорусије, удаљена је само 35 километара, пише ДW.

За обезбеђење највећег самита шефова држава и влада у историји Литваније њена војска и НАТО стављају на располагање 4.000 војника.

Ако додамо полицију и тајне службе онда је ангажовано 12.000 људи. Литвански дипломати кажу да се мора рачунати са руским "провокацијама". И немачка војска је укључена, противваздушни системи Патриот су за потребе самита привремено стационирани око Вилњуса, а ангажоване су и специјалне војне јединице.

Шта би да постигне Литванија?

Простор сајма у главном граду Литваније реновиран је за потребе самита. Скуп ће земљу коштати 38 милиона евра. Председник Литваније Гитанас Науседа сматра да су то добро уложене паре. Каже да добро организованим самитом Литванија показује како је довољно "одрасла" да омогући историјски скуп. Домаћин Науседа је енергични помагач Украјине и заговорник њеног чланства у НАТО-у. Додаје да му је важно да НАТО покаже јединство.

Литвански председник каже да је потребно да се искористи слабост Владимира Путина после покушаја пуча Вагнерових плаћеника.

"Неке моје колеге кажу да је јак Путин мање опасан од слабог Путина. Не слажем се. Морамо енергичније поступати јер смо на историјском раскршћу. Ако сада не будемо одлучни и јединствени, сутра ће бити касно“.

Шта Украјина очекује од НАТО?

Украјински председник Володимир Зеленски је више пута понављао свој циљ: "Украјина је спремна за чланство у НАТО. Ми чекамо на то када ће НАТО бити спреман за Украјину”. Он је рекао да разуме да Украјина не може постати члан западног војног савеза за време оружаног конфликта али очекује гаранцију безбедности.

- Гаранције безбедности нису важне само за Украјину већ и за околне државе, због руске агресије у Украјини и могуће руске афресије у другим деловима Европе - рекао је он.

Очекивања Кијева су велика. Али немачки канцелар Олаф Шолц, као и низ других шефова држава и влада већих чланица, био је јасан. Кажу да не може бити приступања одбрамбеном савезу за време рата.

"Једна од претпоставки чланства јесте – да нема нерешених пограничних сукоба”.

Да ли би брже примање Украјине у НАТО било боље?

Стручњакиња за безбедносну политику при берлинској Фондацији наука и политика Клаудија Мајор сматра да немачки канцелар превише оклева. Она препоручује да делови Украјине који су под чврстом контролом Украјине већ сад буду примљени у НАТО. Тако би, према њој, Украјина постала прави савезник и њу би онда НАТО морао да брани.

- То није брз и једноставан процес. Прикључење НАТО је повезано са бројним ризицима. Али ако сада кажемо да је чланство могуће тек после рата, онда је то фактичка мотивација за Русију да бесконачно продужи рат и тиме фактички има вето на право Украјине да слободно бира савезништва - рекла је Клаудија Мајор за АРД, први програм немачке телевизије.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, чији је мандат недавно продужен за годину дана, неуморно понавља формулу да ће чланице НАТО-а помагати Украјини оружјем, муницијом и обуком онолико дуго колико јој буде потребно да потисне напад Русије.

- На самиту очекујем нове најаве војне помоћи Украјини. Договараћемо се и о вишегодишњем програму припреме Украјине за чланство у НАТО. Морамо да постигнемо да Украјина опстане као суверена, независна држава у Европи - рекао је Столтенберг уочи самита.

Шта је спорно?

Међу 30 делегација чланица НАТО-а још нема сагласности око појединости у политици према Украјини и о плановима одбране за одвраћање могућих руских напада, каже се у дипломатским круговима. Осим тога, Мађарска која је благонаклона према Русији, није превише ангажована у помоћи Украјини. Француска се у последње време залаже за брз пријем Украјине у НАТО. Немачка и друге западне земље више оклевају, док балтичке државе захтевају више оружја, више муниције, заправо више свега за Украјину.

Некадашња високопозиционирана стручњакиња НАТО-а за стратегију Штефани Бабст каже: „Лепо је отићи на самит и рећи – о, ми смо сви сложно на једној страни. Жао ми је али то је глупост. Свако може да види да постоје различити приступи. А када ми то видимо, то може да види и председник Путин. И Кинези и Иранци то такође могу“

Зашто Шведска још увек мора да чека?

Одлучујуће је како ће се у спорним темама поставити САД као лидер НАТО. Председник САД Џозеф Бајден изјаснио се против брзог примања Украјине у НАТО, али намерава да обећа већу војну помоћ.

Осим тога жели да утиче на турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да одустане од отпора пријему Шведске у пуноправно чланство.

Ердоган ће у данас у Вилњусу, пре почетка самита срести шведског премијера Улфа Кристерсона. Шеф шведске владе је прошле недеље био у Белој кући да затражи подршку. Турска и даље оптужује Шведску да не чини довоиљно против курдских терориста који бораве у тој скандинавској земљи. И мађарски парламент за сада није изгласао пријем Шведске. Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг каже да је решење проблема на помолу.

Шта даље?

Заменица премијера Украјине Олха Стефанишина је претходних неколико месеци стално путовала Европом како би лобирала за приступање Украјине Европској унији и НАТО-у. Узимајући у обзир препирке унутар НАТО-а, она изгледе за јасно обећање Украјини да ће бити примљена у НАТО процењује овако:

"НАТО је веома специјална организација. Добити одговор од НАТО-а, различито је од тога како делују остали политички пријатељи широм света“. То значи, остаће неодређено.

БОНУС ВИДЕО: ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА" - Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ПОБЕДУ на 68. Песми Евровизије однео је представник Швајцарске Немо са песмом Тхе цоде, док се наша Теyа Дора нашла на 17. позицији са 54 освојена бода.

12. 05. 2024. у 06:55

Коментари (3)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана