РУСКИ ТЕШКИ ДРОН У АКЦИЈИ: С-70 Охотник снимљен над Украјином у борбеној мисији

П. З. С. /eurasiantimes.com

02. 07. 2023. у 22:00

РУСИЈА је можда почела да користи своје ударне беспилотне летелице С-70 Охотник (Хунтер) против Украјине.

РУСКИ ТЕШКИ ДРОН У АКЦИЈИ: С-70 Охотник снимљен над Украјином у борбеној мисији

Фото: Принтскрин



Ово тумачење је засновано на сликама дрона који лети изнад Украјине, које су објавили украјински телеграм канали и пренели турски медији.

Шпекулише се да је дрон погодио војне објекте Оружаних снага Украјине (ВСУ) у Сумској области. Украјински медији су 27. јуна поподне известили о експлозијама у Суми и Кременчуку, Полтавска област.


ВЕРОДОСТОЈНОСТ ИЗВЕШТАЈА

Фотографија, наводно дрона који лети изнад Украјине, постављена на Mash Телеграм каналу, одговара облику и величини Охотника (Ловца).

Познато је да су најмање две беспилотне летелице Охотник на тестирању.

У јуну 2022, “Џејнс” (Janes) је известио, цитирајући РИА Новости, да је С-70Б Охотник извео своје прво пробно лансирање прецизно навођене муниције (ПГМ) против земаљских циљева 28. маја 2022. Дрон је лансирао ракете ваздух-земља развијен за Сухој Су-57 са посадом

Џејнс је известио да је ракета вероватно била крстарећа ракета Х-59Мк2, развој тешке тактичке ракете серије Х-59 која је ушла у употребу почетком 1980-их.

Процене домета и носивости Х-59Мк2 увелико варирају, али је вероватно да ће моћи да постигне циљеве удаљене најмање 150 миља док носи бојеву главу од 500 фунти. Модуларна природа дизајна може омогућити да се вишеструке конфигурације, као што су веће секције горива, замене мањим деловима бојеве главе.

“Известија” је у фебруару 2020. известила да је једрилица Гром (Гром) 9-А-7759 интегрисана са Охотником. Дрон може да носи четири Грома у свом унутрашњем одељку за бомбе.

Руско Министарство одбране (РуМоД) није коментарисало извештај.


ДОСТУПНОСТ ДРОНА

Према информацијама из отвореног извора, два прототипа Охотника пролазе кроз тестирање лета, а још два су у фази израде/летног тестирања.

Први прототип, који има кружни издувни отвор који није скривен, полетео је први пут 3. августа 2019.

У фебруару 2021, извор из руског војно-индустријског комплекса рекао је за РИА Новости да Новосибирски авио-загон Чкалов (НАЗ) гради још три прототипа тешког дронова С-70 Охотник.

-НАЗ прави још три прототипа беспилотне летелице С-70 – други, трећи и четврти. Према плану, они би требало да буду доследно тестирани – летење током 2022-2023, рекао је извор.

Други прототип је унео измене у аеродинамички дизајн и електронику на основу оперативног искуства са првим Охотником.

-Трећи и четврти беспилотне летелице „одговараће се производној верзији Охотника“, рекао је извор.

У марту 2021. објављено је да је у току изградња другог прототипа С-70 Охотник. Поред побољшане електронике и софтвера, дрон би имао обликовану млазницу за побољшану невидљивост задњег аспекта.

Заменик руског министра одбране Алексеј Криворучко је 14. децембра 2021. наводно рекао ТВ каналу Русија-24 да ће серијски уговор за набавку С-70 „Охотник” бити закључен у року од шест месеци. За најновији дрон Охотник прави се посебан контролни центар.

Летно тестирање другог прототипа почело је у јулу лета 2022.

Русија је можда оперативно распоредила две беспилотне летелице Охотник. Такође, могуће је да два додатна прототипа, у изградњи 2021. године, буду или доступна руским снагама или ће ускоро бити доступна. Могуће је чак и да су већ оперативно распоређени.


КОМБИНАЦИЈА СУ-57 И С-70

Руски званичници су доследно понављали да Охотници могу да делују под контролом пилота борбеног авиона Су-57.

-Ови авиони и беспилотне летелице могу да комуницирају не само једни са другима, већ и у различитим типовима борбених формација, рекао је Андреј Јелчанинов, први заменик председника Одбора Руске војно-индустријске комисије, априла 2021. -У врло кратком року У временском оквиру, постојаће могућност контроле неколико дронова „Охотник“ из кокпита Су-57.

Стелт ловац Су-57 са људском посадом и тешки стелт дрон С-70 су различити, али имају комплементарни аеродинамички дизајн.

Су-57 је дизајниран и развијен да одговори на претњу коју Русији представљају амерички Ф-22 Раптор и Ф-35 стелт ловци са одличним стелт карактеристикама. Развијени су да продру у тешко брањени ваздушни простор противника без откривања.

За разлику од америчких ловаца, Су-57 нема радио-фреквенцијску прикривеност неопходну за продор у тешко оспорен ваздушни простор. Су-57 је прикривен, али не тако прикривен као амерички стелт ловци. Међутим, користећи комбинацију стелт и моћног пакета сензора, Су-57 може да открије и нападне ова два америчка стелт ловца.

За разлику од Су-57, Охотник има одличне стелт карактеристике – РФ ниско видљиво обликовање и сузбијање ИР потписа – које одговарају онима код Ф-22 и Ф-35. Тежак између 20 и 25 тона, Охотник такође може да носи пристојан терет оружја.

Може неоткривено продрети у брањени ваздушни простор и уништити критичне непријатељске циљеве. Међутим, не може се бранити ако га нападну непријатељски ловци са посадом. Делујући заједно, Су-57 и Охотник би били способни и разноврсни у нападној улози.

Фото МО РФ


ПЛАНИРАНА ОПЕРАТИВНА УПОТРЕБА И ПРИМЕНА

Оно што би Охотник учинило веома изазовним за Украјинце је то што западни радарски и противваздушни системи (АД) нису тако добро избрушени за суочавање са прикривеним циљевима као руски радарски и противваздушни системи.

Британска Сторм Шедоу је прикривена, брзолетећа крстарећа ракета много мања од борбеног авиона. Руски радари могу да га открију упркос веома ниском радарском потпису, а руски ПВО системи могу да га погоде. Они углавном пролазе поред руских ПВО система користећи маскирање терена и паметно рутирање.

"Охотник" може да продре у тешко оспорени ваздушни простор противника и да нападне сам циљ или да пренесе информације о циљању пратећем ловцу Су-57 или ракетној батерији.

Делујући под контролом ловца Су-57, Охотник би могао бити далеко ефикаснији од крстарећих ракета у нападу на циљеве дубоко иза противничке линије фронта.
На основу претходних извештаја, руско Министарство одбране планирало је да до 2024. године створи одред охотника у западном и јужном војном округу.

Предвиђајући временске оквире развоја, Русија је можда оперативно распоредила дрон Охотник у Украјини. Заиста, било би логично да Русија то учини како би добила повратне информације и акумулирала оперативно искуство.

Дрон на објављеној фотографији има кружни ауспух, што би значило да је то први прототип. Употреба првог прототипа такође би била логична. Пошто је био на тестирању лета од 2019. године, прототип је вероватно служио сврси за коју је развијен.

Такође, губитак првог прототипа не би угрозио пословне тајне или уназадио развојни програм у истој мери као губитак другог прототипа из разлога о којима је раније писано.

Мало је вероватно да ће први прототип функционисати као “лојални пар” Су-57.

Комуникациони пакет, рачунарски хардвер и софтвер потребни за такве операције највероватније би били инсталирани и тестирани на другом прототипу.

Ако се „Охотник” покаже способним да неоткривено продре у ваздушни простор Украјине, Русија би могла да убрза серијску производњу дрона.

Компетентна руска војна индустријска база би на крају могла да преокрене ситуацију против Украјине, која се у великој мери ослања на бесплатно снабдевање Запада оружјем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (6)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)