ЛИ ЗБЛИЖАВА ПЕКИНГ СА БЕРЛИНОМ: Кинески премијер Ли Ћијанг до петка у првој званичној посети Немачкој

А. В. В.

20. 06. 2023. у 11:03

ДОК је амерички државни секретар Ентони Блинкен боравио у Пекингу с циљем побољшања односа две земље, у прву званичну посету Немачкој стигао је кинески премијер Ли Ћијанг. Нови председник кинеске владе у Немачкој ће боравити до петка, а састаје се са државним врхом, укључујући председника Франка-Валтера Штајнмајера и канцелара Олафа Шолца.

ЛИ ЗБЛИЖАВА ПЕКИНГ СА БЕРЛИНОМ: Кинески премијер Ли Ћијанг до петка у првој званичној посети Немачкој

Фото: Профимедиа

Лијева посета највећој европској економији није изненађење с обзиром на то да је Кина највећи инострани партнер Немачке. Но, посета се одвија у деликатном тренутку с обзиром на то да је Немачка пре само неколико дана усвојила прву Стратегију националне безбедности у којој је истакла оштру реторику против Кине.

Немачка је и на политичком нивоу "разапета" када је реч о односима према кинеским партнерима. Док је немачки канцелар Олаф Шолц опрезан и у својим јавним наступима не пропагира потпуно раздвајање од Кине, његова коалициона сарадница из редова Зелених и министарка спољних послова Аналена Бербок позната је по оштрим речима према Пекингу.

Ли је у марту изабран на место премијера, а дипломатски рад до сада му је био "стран". Наиме, како пише "Дојче веле", његов рад је претежно био фокусиран на унутрашње послове Кине, али, с друге стране, он има доста искуства у економском сектору.

Кинески премијер је недавно у Пекингу током посете председавајућег немачке Социјалдемократске странке Ларса Клингбајла поручио "да су Кина и Немачка посвећене узајамној кооперацији".

- Стратешки, морамо остати непоколебљиви, интензивирати разговоре о конструктивној сарадњи и на тај начин послати сигнал свету о већој стабилности и предвидљивости - рекао је Ли.

Према процени аналитичара, Лијева посета Немачкој допринеће стабилности веза на линији између Кине и ЕУ, али и опоравку глобалне привреде док је у току сукоб у Украјини. Кина такође тражи и да умањи утицај који САД има према земљама ЕУ, како би земље чланице биле отвореније за продубљивање сарадње са њом.

- Под утицајем конфронтације Русије и Запада око Украјине и такмичења великих сила које су покренуле САД против Кине водеће чланице ЕУ треба да пронађу моделе сарадње са највећом азијском државом не би ли изашле из ћорсокака украјинке кризе и повратиле мир и стабилност на Старом континенту - објашњавају аналитичари за "Глобал тајмс".

Кинески премијер ће после посете Немачкој продужити у другу припадницу "осовине ЕУ", Француску, где се састаје са тамошњим државним званичницима.

Шолц: Опрезно према извозу

НЕМАЧКА влада не би требало да надзире сав извоз у Кину, изјавио је немачки канцелар Олаф Шолц. "Направили смо читав низ закона помоћу којих можемо да гарантујемо безбедност наше привреде. Јасно је да сада не треба да цео процес извоза подвргавамо истрази државних органа", рекао је Шолц. А Европска комисија ће представити могуће нове мере како вредна технологија из ЕУ не би завршила у земљама као што је Кина и наводно спречила да је конкуренти ставе у војну употребу".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)