ДВОБОЈ Ф-35 VS СУ-57: Чији радар ће пре отркрити противника

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

11. 06. 2023. у 21:33

СТЕЛТ технологија је променила игру у модерном ваздушном рату, а са руским Су-57 и америчким стелт ловцима Ф-35 који предводе групу, многи се питају: може ли радар Су-57 заиста открити Ф-35?

ДВОБОЈ Ф-35 VS СУ-57: Чији радар ће пре отркрити противника

Фото: ЕПА

У овом чланку, аналитичари BulgarianMilitary.com су заронили дубоко у свет радарске технологије, истражујући принципе рада радара Су-57 и Ф-35 и да ли је пресретање могуће између ових најсавременијих млазњака. Штавише, анализирали су удаљеност на којој њихови радари могу да открију стелт ловце.

„Ако познајете непријатеља и познајете себе, не морате се плашити резултата стотину битака“ – Сун Цу, Уметност ратовања.


Н036 РАДАР БЕЛКА

Радар Су-57 је познат као радарски систем Н036 Белка. То је активни електронски скенирани низ (АЕСА) радар који ради у фреквентном опсегу X-опсега. АЕСА радари су познати по својој способности да обезбеде слике високе резолуције и прате више циљева истовремено. Радарски систем Н036 Белка је способан да детектује и прати циљеве на великим удаљеностима, укључујући и стелт авионе.

Радарски систем Су-57 користи комбинацију електронског скенирања и формирања зрака за откривање и праћење циљева. Електронско скенирање омогућава радару да брзо скенира широку област и прати више циљева истовремено. Обликовање зрака омогућава радару да фокусира своју енергију на одређени циљ, што побољшава његову способност да открије и прати тај циљ.

Радарски систем Н036 Белка такође укључује напредне технике обраде сигнала, које помажу у смањењу шума и побољшавају способност радара да открије и прати ниско уочљиве циљеве, као што је Ф-35 стелт ловац.

Фото принтскрин youtube military update


АН/АПГ-81 РАДАР

Радарски систем Ф-35 је познат као АН/АПГ-81. То је активни електронски скенирани низ (АЕСА) радарски систем који ради у фреквентном опсегу X-опсега. АЕСА радари користе велики број малих модула за пренос/пријем да електронски управљају радарским снопом, обезбеђујући брже и прецизније скенирање од традиционалних механички скенираних радарских система.

Радар АН/АПГ-81 има домет од преко 120 миља и може истовремено пратити више циљева. Такође је способан да открије и прати мале, ниско уочљиве мете као што су стелт авиони.

Поред својих радарских могућности, Ф-35 такође има скуп других сензора и система који му омогућавају да открије и прати непријатељске авионе, укључујући инфрацрвени систем за претрагу и праћење (ИРСТ) и пакет за електронско ратовање (EW).


МОЖЕ ЛИ Ф-35 ДА ОТКРИЈЕ ЛОВАЦ СУ-57?

Радар Ф-35, АН/АПГ-81, је веома напредан АЕСА радарски систем који је дизајниран за откривање и праћење широког спектра циљева, укључујући и друге авионе. Међутим, ефикасност радара против стелт авиона као што је Су-57 је ограничена због ниског радарског попречног пресека овог последњег (РЦС) и напредних стелт карактеристика.

Упркос томе, радар АН/АПГ-81 је способан да детектује и прати Су-57 на одређеним дометима, посебно када Су-57 не користи сопствене стелт карактеристике. Поред тога, радар Ф-35 је такође способан да детектује друге нескривене циљеве у близини Су-57, што би могло да обезбеди драгоцену ситуациону свест за пилота.

Међутим, важно је напоменути да је примарно средство Ф-35 за откривање и ангажовање непријатељских авиона преко његовог напредног пакета сензора, који укључује радар АН/АПГ-81, као и друге сензоре као што је електро-оптички систем циљања (ЕОТС) и систем дистрибуираног отвора бленде (ДАС). Ови сензори раде заједно како би пилоту пружили свеобухватан поглед на бојно поље, омогућавајући им да открију и нападну непријатељске авионе чак и ако нису видљиви на радару.

Укратко, док је радар Ф-35 способан да открије и прати Су-57 на одређеним дометима, његова ефикасност против стелт авиона је ограничена. Напредни пакет сензора Ф-35, који укључује радар АН/АПГ-81, је дизајниран да пружи пилоту свеобухватан поглед на бојно поље, омогућавајући им да открију и нападну непријатељске авионе чак и ако нису видљиви на радару.


УДАЉЕНОСТ ПРЕСРЕТАЊА

Удаљеност на којој радар Су-57 или Ф-35 може пресрести стелт ловац зависи од неколико фактора. Један од најважнијих фактора је радарски попречни пресек (РЦС) стелт ловца. РЦС је мера колико радарске енергије се рефлектује назад до радара од циља. Што је нижи РЦС, радару је теже да открије циљ. Стога је удаљеност на којој радар може пресрести стелт ловац директно пропорционална РЦС циља.

Други важан фактор је фреквенција радара. Што је фреквенција већа, то је радар бољи у откривању малих циљева као што су стелт ловци. Међутим, радари више фреквенције имају мањи домет од радара ниже фреквенције. Стога је домет на коме радар може пресрести стелт ловац обрнуто пропорционалан фреквенцији радара.

Фото: Free Images Pixabay


Н036 БЕЛКА ПРОТИВ АН/АПГ-81

Су-57 је опремљен снажним радаром Н036 Белка, који има домет до 400 км. Радар је способан да детектује мете са РЦС од 0,1 квадратних метара на домету до 90 км. Међутим, домет радара је значајно смањен када се користи у окружењу са великим шумом, као што је изнад града или на планинском терену.

Ф-35 је, с друге стране, опремљен радаром АН/АПГ-81, који има домет до 200 км. Радар је способан да детектује мете са РЦС од 1 квадратни метар на домету до 110 км. Међутим, домет радара је такође значајно смањен када се користи у окружењу са великим шумом.

У закључку, удаљеност на којој радари оба ловца могу пресрести стелт ловце зависи од неколико фактора, укључујући РЦС циља, фреквенцију радара и окружење у којем се радар користи. Док радар Су-57 има већи домет од радара Ф-35, оба радара су у стању да открију стелт ловце на значајној удаљености, под условом да су услови повољни.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (2)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?