"ТУНИС ЈЕ ПРИОРИТЕТ" Мелони: Следи разговор о економском споразуму са ЕУ

ИТАЛИЈАНСКА премијерка Ђорђа Мелони изјавила је данас да ће лидери те земље и Холандије, као и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен у недељу отпутовати у Тунис, како би се разговарало о постизању напретка у споразуму између ЕУ и Туниса о енергији, економији и миграцијама.

ТУНИС ЈЕ ПРИОРИТЕТ Мелони: Следи разговор о економском споразуму са ЕУ

Ђорђа Мелони, Фото АП

- Тунис је приоритет, јер би дестабилизација у Тунису имала озбиљне реперкусије на стабилност целе северне Африке, а те последице неизбежно стижу овде - рекла је Мелониjева током заједничке конференције за штампу са немачким канцеларом Олафом Шолцом.

Како наводи АП, споразум Туниса и ЕУ важан је због побољшања економских, енергетских и миграционих питања у тој северноафричкој земљи.

У Тунис пристиже све већи број афричких миграната из суседне Либије, због чега је та земља апеловала да јој се упути економска помоћ.

Из ЕК је саопштено да Тунис доживљава најгору кризу када је реч о инфлацији која се креће око 11 одсто, као и када је реч о оскудици хране.

Влада Туниса је преговарала са Међународним монетарним фондом о споразуму о зајму од 1,9 милијарди долара, али су разговори заустављени прошле године због политичких тензија у Тунису.

Мелонијева је оценила да је управљање мигрантским токовима приоритет, напомињући да је нестабилност створила "домино ефекат других проблема за Италију, а такође и за Европу у целини".

Она се раније ове седмице састала са председником Туниса Каисом Саједом, како би поставила темеље за споразум са ЕУ, за који је рекла да може бити корак ка споразуму Туниса са ММФ.
 

БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ - Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

Коментари (2)

ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ СРЕЋНИ ЉУДИ? Морала сам да побегнем...