НОВИ ПРОБЛЕМИ ЗА АМЕРИЧКЕ НЕВИДЉИВЕ Ф-35 ЛОВЦЕ: Ремонт система за хлађење коштаће чак 38 милијарди долара

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

31. 05. 2023. у 19:24

АМЕРИЧКИ ловци Ф-35 можда ће захтевати ремонт мотора како би се он хладио на адекватан начин, који би могао да кошта око 38 милијарди долара, показују резултати провере коју је спровела америчка влада.

НОВИ ПРОБЛЕМИ ЗА АМЕРИЧКЕ НЕВИДЉИВЕ Ф-35 ЛОВЦЕ: Ремонт система за хлађење коштаће чак 38 милијарди долара

Фото DVIDS USN Seaman Larissa T. Dougherty

-Системи хлађена су пренапрегнути, због чега мотори морају да раде преко својих предвиђених капацитета, пише у годишњем извештају владине Канцеларије за одговорност о куповини пакета тих авиона "тешком" 412 милијарди долара, што га чини најскупљим системом наоружања на свету.

-Топлота ствара додатни притисак на мотор, што му скраћује животни век и ствара додатне трошкове одржавања у износу од око 38 милијарди долара, објавио је "Блумберг".

Уколико се не буду одржавали на адекватан начин, поправке мотора могле би да дођу на дневни ред раније него што се мислило у први мах, што ће представљати додатни трошак на претходних 1,3 билиона долара колико су САД уложиле у куповину и одржавање флоте авиона Ф-35.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Услед нових и унапређених капацитета мотора тог авиона, системи хлађења више нису у могућности да одговоре на потребе за хлађењем на адекватан начин, наводи се у извештају.

Како наводи "Блумберг", то није утицало на популарност авиона Ф-35 на глобалном тржишту, пошто потражња за њима никада није била виша.

У "Локид Мартину", компанији која производи авионе Ф-35, тврде да су "способности (тих летелица) наставиле да се сазревају у складу са потребама купаца", као и да се "ради на њиховом задовољавању".

У Пентагону су, непосредно пре објаве истраживања Канцеларије за одговорност, рекли да је животни век авиона Ф-35 скраћен за око 20 одсто због проблема са хлађењем мотора.

Критичан "врући део" мотора модела Ф-35А мораће на ремонт након сваких 1.600 сати лета, у односу на 2.000 сати колико је изворно требало да буде. Америчке ваздухопловне снаге су највећи купац тих авиона.

(рт.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!

10. 03. 2026. у 18:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (6)

ЖЕСТОКО СЕ УВРЕДИЛА: Ђорђе Давид четири месеца није причао са Снежаном Ђуришић - рокер открио детаље