ЕРДОГАН ПОНОВО ПРЕДСЕДНИК ТУРСКЕ: Увелико стижу прве честитке на изборној победи (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК Реџеп Тајип Ердоган поново је изабран, према незваничним резултатима државне агенције Анадолије.
Фото: Turkish Presidency via AP, File
Са 97 одсто отворених гласачких кутија у другом кругу, Ердоган има 52,1 одсто гласова, а изазивач Кемал Киличдароглу 47,9 одсто.
У међувремену су Ердоганове присталице почеле да пристижу испред председничке палате и стижу честитке од Ердоганових савезника међу светским лидерима.
Након првих објављених резултата Ердоганова предност је износила око 13 одсто, а сада је мања од пет посто.
Треба истаћи да је и у првом кругу према првим резултатима Ердоган имао велико вођство, али се оно током вечери смањивало али је ипак он победио.
Према тренутним подацима, излазност је била 84,74 одсто, а гласало је најмање 24,1 милион грађана.
Бирачка места затворена су у 17 сати по локалном времену. Изборна тишина је престала у 18.15 по локалном, односно у 17.15 по нашем времену, па су тада и почели да се објављују прелиминарни резултати.
"Чувајте кутије"
Опозициони кандидат за председника Турске Кемал Киличдароглу позвао је своје присталице да и након затварања бирачких места остану близу њих и припазе на бирачке кутије с обзиром на то да се “ови избори одржавају у врло тешким околностима”.
- Изречене су свакакве клевете, али ја вјерујем у здрав разум грађана. Демократија ће сигурно доћи у ову земљу, доћи ће нам слобода - поручио је челник ЦХП-а након гласања.
Актуелни председник Реџеп Тајип Ердоган такође је позвао своје присталице да остану до краја на бирачким местима и позвао грађане да “заштите гласачке кутије”.
Ердоган је раније обећао да ће у другом кругу „изаћи као победник”. Турски лидер је у изјави на Твитеру рекао да је, без обзира на резултат, победник првог круга пре две недеље била „турска демократија и турска нација“, а гласање је протекло у „свечаној атмосфери која приличи нашој демократији“.
- Турска је показала да је једна од земаља са најнапреднијом демократском културом на свету - рекао је он.
Ердоган је рекао и да ће његова странка испунити своју одговорност према Турској.
- Изаћи ћемо као победници на изборима 28. маја повећањем броја гласова који смо добили 14. маја и надамо се да ћемо постићи историјски успех - додао је он.
У првом кругу, одржаном 14. маја, излазност бирача је била 87 посто, а ниједан кандидат није успио достићи цензус од 50 посто гласова.
Ердоган је у првом кругу добио 49, 52 одсто гласова, а Киличдароглу 44,88 одсто.
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)