КОЛИКО СЕ ЗНА О СТАТУСУ УКРАЈИНСКЕ КОНТРАОФАНЗИВЕ: Припремана украјинска контраофанзива остаје само на папиру

П. З. С. / rt.com

26. 04. 2023. у 20:21

ДО сада планирана, припремана и дуго најављивана украјинска контраофанзива остаје само на папиру и то из многих разлога, од техничких до временских.

КОЛИКО СЕ ЗНА О СТАТУСУ УКРАЈИНСКЕ КОНТРАОФАНЗИВЕ: Припремана украјинска контраофанзива остаје само на папиру

Фото Танјуг/АП

КОЛИКО ЈЕ УКРАЈИНСКА ВОЈСКА СПРЕМНА ЗА КОНТРАОФАНЗИВУ?

До сада је планирани војни напад Украјине, првобитно најављен за новембар 2022, одложен на неодређено време. Страни извори се разилазе у оцени спремности Кијева за контранапад на Русију и слажу се да је Украјинцима тешко да прикупе довољно снага.

ШТА САДА СПРЕЧАВА ОРУЖАНЕ СНАГЕ УКРАЈИНЕ (ВСУ) ДА НАПРЕДУЈУ?

Један од главних проблема који спречава ВСУ да изведе најављену офанзиву сматра се недостатак искусног особља.

Велики део борбено спремних, опремљених и мотивисаних кадровских јединица ВСУ (као и НГУ и Територијалне одбране) већ је уништен у Маријупољу, Артјомовску, Соледару, Попасној, Лисичанску, Северодоњецку, током борби у Херсону и у Харковској области у лето 2022. У међувремену, нова група војника једнаког професионализма и нивоа опремљености још није формирана. Међутим, званичници НАТО и САД се разликују у проценама о броју формација ВСУ.

Фото Танјуг/АП

Амерички министар одбране Лојд Остин рекао је после састанка Рамштајн Контакт групе раније ове године да су западне земље успеле да припреме девет оклопних бригада. Ова цифра је, међутим, упитна, јер би за такву величину размештања било потребно најмање 837 тенкова. После Рамштајна, Остин је известио о испоруци 230 борбених тенкова, што сугерише намерно погрешно представљање величине украјинске групе.



КОЛИКО РЕЗЕРВИ ЈЕ ИЗГРАДИЛА ВСУ?

Мишел Гоја, пуковник француске војске и реномирани стручњак за модерно ратовање и борбене иновације, процењује да би НАТО и САД реално могле да обуче и наоружају не више од три или четири украјинске бригаде у дозвољеном временском оквиру.

У исто време, недавно популарна процена да је Украјина окупила 200.000 резервиста изгледа сумњиво, јер би у овом случају снаге ВСУ морале да надмаше комбиноване снаге САД и НАТО-а у време инвазије на Ирак 2003. године за 30.000-40.000 ( тада је било 160.000). Највероватнија цифра је 80.000-100.000, који су обучавани у Украјини и ван ње од почетка руске војне операције. Међутим, постоји важно упозорење. Осим борбеног искуства и способности групације, није јасно које су снаге борбено спремне “авангарде”, а које јединице подршке (тзв. однос “зуб-реп”). Ако ВСУ планира офанзиву попут САД у Ираку, само 20.000 од 100.000 окупљених војника је заправо спремно за борбу, а остало су снаге за подршку и одржавање.

Фото АП


СА КОЈИМ ПОТЕШКОЋАМА СЕ СУОЧАВА ВСУ?

Концептуални проблем офанзиве је недостатак изненађења. Јединице ВСУ чекају се из свих праваца – од Артјомовска до Херсона, тако да је изузетно тешко изненадити руске снаге у таквој ситуацији. Штавише, покрети украјинске војске се добро прате и готово је немогуће акумулирати групу од 20.000-150.000 војника непримећено у таквим условима. Ако одустану од гомилања својих војника и рашире снаге по фронту, губе се све предности великог броја.

Додатна потешкоћа је време. Одлагање офанзиве значи не само гарантовање губитка Артјомовска/Бахмута, који се чисти брзином од два-три блока на свака 24 сата, већ ће и пореметити планове страних партнера и поништити сву до сада пружену финансијску и војну помоћ. Штавише, сваки дан када се офанзива ВСУ одлаже је додатни дан за припрему и појачање руске војске.

Друга потешкоћа су офанзивне резерве. Трупе за напад се деле на два типа: авангарде (јуришне) и резерве, које су распоређене на месту фронта где се планира пробој. Ако су копнене снаге ВСУ припремљене за ово, онда се снага било које групације у било ком правцу може безбедно поделити на два. Ако први талас офанзиве ВСУ посустане, можда нема шансе за други. Ремонтни батаљони и значајна количина резервне опреме морају бити спремни за офанзиву – то је немогуће, с обзиром на потпуну зависност од увоза са Запада.

Проблем је и спора испорука стране опреме. Иако се БМП Бредли и тенкови Леопард 2 (и челинџери 2) већ налазе у Украјини, количина опреме је довољна само за опремање једне или две механизоване бригаде (6.000-7.000 људи). Остали ће добити лака оклопна возила чија је преживљавање у сукобу високог интензитета минимална.

Фото Танјуг/АП

Даље, испоруке западних система противваздушне одбране, од суштинског значаја за сваку већу офанзиву, или су озбиљно одложене, стижу само у облику преносивих система противваздушне одбране Стингер и Starstreak, или у облику САМ-ова кратког домета као што су Авенџер и Стормер ХМВс (Avenger и Stormer HMVs).

Главна техничка потешкоћа је недостатак значајног броја јуришних авиона и надмоћ у ваздуху. Да, украјински систем противваздушне одбране је и даље на месту и функционише, али стационарни системи противваздушне одбране постају све лошији у суочавању са ракетним нападима и не могу се поново доделити за офанзиву. Број оперативних ловаца и јуришних авиона у украјинском ратном ваздухопловству је непознат, али значајан део њих би руско ваздухопловство могло да обори на почетку операције.

Фото: Танјуг/АП пхото


ШТА АКО ВСУ САДА НЕ КРЕНЕ У КОНТРАОФАНЗИВУ?

Напад ВСУ ће вероватно бити одложен за каснији датум, до када ће се и опрема и људи окупити у довољном броју. Поред тога, време намеће прилагођавање – нема смисла напредовати по кишним и блатњавим условима. Резултати безобзирних покушаја напада јасно су видљиви у Артјомовску, где је већина путева ка граду затрпана уништеном опремом ВСУ.

БОНУС ВИДЕО - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније