У ТОКУ ПОТРАГА: Шведска истраживачка ракета пала у Норвешкој
ИСТРАЖИВАЧКА ракета, коју је лансирала Шведска свемирска корпорација, покварила се и пала у суседној Норвешкој.
Фото: Пиксабеј
Ракета је у понедељак лансирана из свемирског центра Есранге на северу Шведске, а након што се покварила, пала је 15 километара унутар Норвешке.
Ракета је досегла висину од 250 километара, на којој се у нултој гравитацији спроводе експерименти, саопштила је Шведска свемирска корпорација.
-Слетела је у планинама на 1.000 метара висине и 10 километара од најближег насеља, рекао је данас за Ројтерс шеф комуникација у Шведској свемирској корпорацији Филип Олсон.
У току је акција извлачења делова ракете и покренута је истрага како би се утврдили технички детаљи који стоје иза непланиране путање ракете, наводи Шведска свемирска корпорација.
Норвешко Министарство спољних послова саопштило је да нема информације о томе да ли је проузрокована било каква штета у околини места где је пала ракета.
Препоручујемо
КИНА ЈАЧА НУКЛЕАРНУ ОДБРАНУ: Успешан тест противбалистичке ракете забринуо САД и Индију
21. 04. 2023. у 20:20
СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПАЛИЛА РАКЕТУ: Узбуна у Јапану угрожено острво Хокаидо
13. 04. 2023. у 02:00
ПРИПРЕМА ЗА РАТ У СВЕМИРУ: Да ли се Русија спрема да обори сателите ракетом 79М6?
07. 04. 2023. у 19:11
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)