ПИЛОТ Ф-35: Мој авион није идентификовао руски С-300ПМУ-1 као ПВО циљ

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

25. 04. 2023. у 19:00 >> 19:01

РАТ у Украјини и даље нам доноси занимљиве приче људи који су на овај или онај начин укључени у њега.

ПИЛОТ Ф-35: Мој авион није идентификовао руски С-300ПМУ-1 као ПВО циљ

Фото: Free Images Pixabay


Иако Украјина не добија најсавременије технологије, оне су саме засијале у рату. Посебно у области војног обавештајног рада и прикупљања података. Подаци које користе обе стране.

Ако се Русија ослања искључиво на своје обавештајне способности изван визуелног домета у великом опсегу, Украјина се ослања на подршку земаља чланица НАТО-а, а пре свега на способности Сједињених Држава.

Занимљиву причу има пуковник америчког ваздухопловства стациониран у Немачкој. Крег Андрле је командант 388. борбеног крила и говорио је за медије скоро годину дана након руске инвазије на Украјину. Он објашњава да су са његовим Ф-35 вршили извиђачке мисије. Прикупљање података је кључна улога у рату, каже пуковник, подсећајући да никада није „прешао границу“ (ушао у ваздушни простор изнад Украјине).

Пуковник Андрле каже да су се он и његова прикривеност одлично показали у задатку прикупљања података. Ово је једна од главних функција авиона. Многи лаици верују да је Ф-35 дизајниран за борбу. Међутим, дизајниран је да добија битке без уласка у њих.

-Али млазњак увек прикупља информације. И то је радило веома, веома добро, рекао је амерички пуковник.


Ф-35 ПРОТИВ С-300ПМУ-1

„Летећи суперкомпјутер“ обезбеђује перцепцију о информацијама које даје предност делу који са њим ради у ваздуху. Рат се мења, а бројност војске на терену више није толико важна као исправна геолокација непријатеља, или његових платформи пратилаца.

Међутим, пуковник препричава један од својих неуспеха, ако се тако може назвати следећи инцидент. Војна обавештајна служба га је обавестила у ком се подручју налази систем противваздушне одбране руске војске, модел С-300ПМУ-1. Пуковник је рекао да упркос достављеним подацима, он и његова летелица нису идентификовали С-300ПМУ-1 као таквог.

Фото: ЕПА

Према експертском мишљењу пуковника, његов Ф-35 није идентификовао С-300ПМУ-1 као такав јер је руска ПВО деловала у „режиму ратне резерве“ (тишине).

-Ово је режим какав раније нисмо видели, рекао је пуковник. Разни медији су овај инцидент назвали „како је С-300 преварио Ф-35”. У ствари, то не би требало да нас чуди, јер то је оно што је рат - користите своју технологију на начин који би вам требао дати предност.

Западни експерти коментаришу и обрнуту страну приче. Према њиховим речима, руски ПВО системи нису играли тако велику улогу у рату против Украјине као што се првобитно претпостављало. Они су играли већу улогу као алат за обезбеђивање свести о ситуацији у ваздушном простору.


С-400 ПРОТИВ СУ-27

Можда најупечатљивија борба земља-ваздух од почетка рата била је управо на почетку рата. Извештаји су тада потврдили да је руска ракета испаљена из С-400 (надограђена верзија С-300) оборила украјински Су-27 изнад Кијева. Оно што је било изванредно у случају је радарски утицај система. Овај С-400 је био стациониран у Белорусији и захваљујући својим радарима идентификовао је авион изнад Кијева и оборио га на импресивној удаљености од 150 км. Овај моменат рата открива неке од могућности руског С-400 и зашто је овај систем тако често био „јабука раздора“ последњих година.

Фото принтскрин телеграм RVvoenkor

САД се у великој мери ослањају на своје Ф-35. Постоје добри борбени авиони способни да открију „тајне“ непријатеља, Вашингтон чак намерава да изгради своју ваздушну кичму само од таквих ловаца, замењујући чак и легендарни Ф-16. Русија, са своје стране, нема толики обим ловаца пете генерације. Су-57 се производи серијски, али не можемо да упоредимо америчку серијску производњу Ф-35 са оном руског Су-57.


С-300ПМУ-1 У СИРИЈИ

Стога се Москва ослања на своје копнене системе противваздушне одбране да би обезбедила свест о ситуацији на небу. Употреба С-300ПМУ-1 за скривање од очију Ф-35 није случајна. Ово је последња модернизована верзија С-300 од почетка новог миленијума. Одмах за њим долази С-400.

Фото: Принтскрин јутјуб

Ф-22


С-300ПМУ-1 је добио ракете не само већег домета, већ и веће величине – 48Н6. Домет радара и система је знатно повећан. Перформансе и брзина су вишеструко повећане у поређењу са старијом верзијом С-300ПМ. Систем је добио боље ТВМ циљање и АБМ способност. У овој верзији је такође представљен нови и моћнији радар 30Н6Е TOMB STONE.

Међутим, није први пут, и не само у Украјини, да се руска и америчка ваздушна технологија сусрећу. Сирија је, на пример, била једно од места где су руски ПВО системи добио прилично добре информације о операцијама Ф-22 Raptor средином 2010. године. Можда зато Ф-35 није био део америчке кампање у Сирији?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)