ФИНСКА ДОБИЛА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ТУСКЕ: Парламент у Анкари ратификовао чланство Хелсинкија у НАТО
ТУРСКИ парламент је последњи међу 30 чланица алијансе који је ратификовао чланство Финске, након што је мађарски парламент усвојио сличан закон раније ове недеље.
Фото АП
Председник Реџеп Тајип Ердоган је почетком марта рекао да је Финска добила благослов од Турске након што су предузели конкретне кораке у вези са разбијањем група које Анкара сматра терористичким.
Подсетимо, у мају 2022. године Финска и Шведска су поднеле захтев за чланство у НАТО, међутим, њихову кандидатуру за улазак је одмах одбила Анкара која је захтевала да нордијске земље прогласе курдске организације терористичким, изруче Турској особе које су оптужене за терористичке активности или помагање и подржавање покушаја државног удара 2016, заједно са укидањем забрана на испоруку оружја Турској.
Фото: Профимедиа
Анкара је касније преиспитала свој став према Хелсинкију, истичуцћи да је генерално поштовао услове споразума из меморандума о борби против тероризма потписаног са Финском и Шведском. Турска и даље има озбиљне притужбе према Шведској и наводи да Стокхолм још није спреман за придруживање НАТО.
Препоручујемо
ПОТПИСУЈЕ СЕ ИСТОРИЈСКИ УГОВОР: Војводина постаје чвориште Европе, креће градња гигантске саобраћајнице (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОЈЕКАТ Осмех Војводине обухвата изградњу 185 км брзе саобраћајнице, са 46 мостова и 34 надвожњака, чиме се смањује време путовања.
18. 03. 2026. у 09:30
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
"ПУТИНЕ, ИЗАЂИ!" Позвао руског председника на двобој - бизаран видео кружи интернетом
НЕОБИЧАН снимак кружи мрежама, а на њему се види младић који стоји на Црвеном тргу и изазива председника Русије Владимира Путина на двобој. Међутим, снимак није стваран, већ је направљен уз помоћ вештачке интелигенције, али са јасним циљем.
18. 03. 2026. у 18:34
Коментари (0)