ЕВРОПА УВОЗИ ОРУЖЈЕ - АМЕРИКА ПРОФИТИРА: Доминација САД у глобалној трговини

И. Станојевић

13. 03. 2023. у 16:56

ЕВРОПА увози оружје као никада, државе дају огромне своте новца из буџета, а од тога профитира Америка, чија је доминација у глобалној трговини у досад невиђеном успону. Ово је закључак најновије студије шведског Института за истраживање мира (СИПРИ) у ком се наводи да је увоз у европске земље, у периоду од 2018. до 2022. године, скочио за 47 одсто. Европске чланице НАТО повећале су увоз наоружања за чак 65 одсто.

ЕВРОПА УВОЗИ ОРУЖЈЕ - АМЕРИКА ПРОФИТИРА: Доминација САД у глобалној трговини

Фото Shutterstock

Док је удео САД у глобалном извозу оружја порастао са 33 на 40 одсто, учешће Русије пало је са 22 на 16 процената. Незнатно је, са седам на 11 одсто, порасло и учешће Француске.

Украјина је лане постала трећи највећи увозник оружја у свету, после Катара и Индије. Увоз у источну Азију и одређене државе у другим областима високих геополитичких тензија, следио је тренд наглог раста.

Насупрот том тренду, увоз наоружања, опао је у Африци за чак 40 одсто, али и у Америци за 21 проценат. Пад су забележили Блиски исток (8,8 одсто) и Азија и Океанија (7,5 одсто).

- Чак и кад је глобално опао промет оружја, за 5,1 проценат, увоз у Европу је нагло порастао због тензија између Русије и већине других европских држава - каже Питер Вецеман, виши истраживач у СИПРИ програму за трансфер оружја. - После руске инвазије на Украјину, европске државе желе да увозе више оружја и то што брже.

У глобалном извозу оружја дуго су доминирале САД и Русија, доследно највећи и други највећи извозници оружја у последње три деценије. Међутим, јаз између њих се повећава. Извоз у Индију, која је највећи увозник руског оружја, опао је за 37 одсто, али је порастао руски извоз оружја у Кину (39 одсто) и Египат (44 одсто).

Индија је и даље највећи светски увозник оружја, али је њен увоз опао за 11 процената. Овај пад био је повезан са сложеним процесом набавке, напорима да се диверсификују добављачи оружја и покушајима да се увоз замени локалним дизајном. Азија и Океанија су прималац 41 процента великих трансфера оружја. Шест држава у региону - Индија, Аустралија, Кина, Јужна Кореја, Пакистан и Јапан - биле су од 2018. до 2022. године, међу десет највећих глобалних увозника.

- Све већа бојазан од Кине и Северне Кореје подстакла је растућу потражњу за увозом оружја, посебно дугог домета, кад су у питању Јапан, Јужна Кореја и Аустралија - каже Вецеман. - Главни добављач за све три земље су САД.


 

КИЈЕВ КАО УВОЗНИК

ОД 1991. до краја 2021. године Украјина је увезла неколико великих контигената оружја. Као резултат војне помоћи САД и многих европских држава после руске инвазије на Украјину у фебруару 2022, Кијев је лане постао трећи највећи увозник оружја и 14. највећи увозник оружја у периоду 2018-2022. године. Украјина је чинила два процента глобалног увоза оружја у претходном петогодишњем периоду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)