ЦРНИ КЛИМАТСКИ СЦЕНАРИО ЗА ФРАНЦУСКУ: Северно од Лоаре и до 50 степени
ОД свих сценарија климатолога Међувладине експертске групе за климатске промене, најгори је онај назван РЦП 8.5 који предвиђа да ће свет глобално "бити топлији за 5 до 6 степени 2100" године, каже Марк Ломази, бивши новинар француског листа Паризијен.
Фото Танјуг/АП
Ломази је интервјуисао педесетак научника да би написао књигу "Француска 2050. РЦП 8.5" - црни сценарио климе за ту земљу, преноси Фигаро.
Средином века, Француска, према тим проценама, неће избећи смењивање топлотних таласа и тропских ноћи.
У најгорем сценарију, трећина Француске, укључујући и подручје северно од Лоаре, биће на удару екстремно високих температура које ће достизати и 50 степени Целзијуса.
Ломази је у својој књизи "Француска 2050. РЦП 8.5" описао последице "климатског хаоса" на свакодневни живот, који су предвидели експерти ИПЦЦ-а.
Тај бивши новинар каже да је изабрао најгори сценарио, не да би сејао страх, већ зато што је "то најгоре већ извесно на хоризонту" и да, "ако се не схвати реалност ситуације, неће бити ни јавних политика способних да промене актуелни правац глобалног загревања, а како би се ствари побољшале у другој половини 21. века".
Како наводи Фигаро, ИПЦЦ објављује и неке сценарије климатских промена чија је вероватноћа остварења готово једнака нули, било оптимистична или песимистична.
На пример, у извештају од августа 2021, ИПЦЦ је приказао две кривуље драстичног успоравања климатског загревања, које су оствариве једино ако човечанство у потпуности престане да користи фосилна горива.
Знајући, међутим, да више од 82 одсто потрошене енергије данас потиче од нафте, угља и гаса, може се замислити чега би се човечанство морало одрећи ако укине те изворе енергије, напомиње француски лист.
Обрнуто, кривуља вртоглавог пораста глобалног отопљавања за 2100. годину - она која предвиђа сценарио РЦП 8.5, односи се на троструко повећање употребе фосилних горива, али је, како пише Фигаро, она мало вероватна када се узму у обзир светске резерве нафте, угља и гаса и техничке могућности интензивне експлоатације, преноси Танјуг.
(Спутњик)
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)