ТРЕТИРАЛИ ЈЕ КАО "ГРАЂАНКУ ДРУГОГ РЕДА": Преминула Џудит Хеман, највећи борац за права особа са инвалидитетом

Ђ.Г.

05. 03. 2023. у 20:44

ЏУДИТ Хеман, познати заговорник права особа са инвалидитетом, умрла је у 75. години. Хеман је била међународно признати лидер покрета за права особа са инвалидитетом чији је активизам довео до имплементације главних закона у Сједињеним Државама.

ТРЕТИРАЛИ ЈЕ КАО ГРАЂАНКУ ДРУГОГ РЕДА: Преминула Џудит Хеман, највећи борац за права особа са инвалидитетом

Foto: Profimedia

Након што је у детињству оболела од дечије парализе, постала је прва особа у инвалидским колицима која је радила као учитељица у Њујорку.

Умрла је у суботу у Вашингтону.

Према поруци објављеној на њеној веб страници у којој је објављена њена смрт, Хеман је била „широко сматрана 'мајком' покрета за права особа са инвалидитетом.

Била је на челу великих демонстрација за права особа са инвалидитетом, помогла је у доношењу закона и основала националне и међународне организације за заступање, додаје се.

Хеман је такође служила и у Клинтоновој и у Обаминој администрацији и имала је више од 20 година непрофитног искуства.

Барак Обама је рекао да је имао "срећу" што је радио са Хемановом и одао почаст њеној доживотној посвећености борби за грађанска права.

Америчко удружење особа са инвалидитетом такође је одало почаст , рекавши да је њено вођство „унапредило права и урођено достојанство особа са инвалидитетом“.

Рођена 1947. у Филаделфији и одрасла у Бруклину у Њујорку, добила је дечију парализу када је имала две године и изгубила је способност да хода.

Није смела да иде у предшколску установу, јер су њена инвалидска колица сматрана „опасним од пожара“, а када је на крају ушла у школу са девет година, испричала је да су је третирали као „ грађанку другог реда“.

Њени родитељи су се као дете борили за њена права, а она је наставила да студира говорну терапију на Универзитету Лонг Ајленд и магистрирала јавно здравље на Универзитету Калифорније, Беркли.

Седамдесетих година прошлог века добила је парницу против њујоршког одбора за образовање и постала прва наставница у држави која је користила инвалидска колица.

Њена борба за грађанска права довела је до тога да је 1977. организовала 24-дневну заседање у федералној згради у Сан Франциску, догађај који је на крају помогао да се отвори пут Закону о Американцима са инвалидитетом (АДА) 1990. године.

- Инвалидитет постаје трагедија само када друштво не успе да обезбеди ствари које су нам потребне да водимо своје животе – прилике за посао или зграде без баријера, на пример - рекла је она новинару 1987. године.

- За мене није трагедија што живим у инвалидским колицима.

Хеман је наставила да ради у Клинтоновој администрацији од 1993. до 2001. као помоћник секретара у Канцеларији за специјално образовање и рехабилитацију у Одељењу за образовање, а Барак Обама ју је именовао за специјалног саветника за међународна права инвалида.

Поред свог вишедеценијског активизма, она је такође била коаутор својих мемоара Бити Хеман и њене верзије за младе, Ролинг Вориор, и била је представљена у документарном филму Crip Camp: A Disability Revolution, номинованом за Оскара.

Иза Хеманове су остали њен муж, Хорхе, и два брата, Рики и Џозеф.

(ББЦ)

БОНУС ВИДЕО: ИЗГОРЕО ОБЛАКОДЕР У ИЗГРАДЊИ - Ватрогасци у Хонг Конгу успели да се изборе са ватреном стихијом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!