БРЕГЗИТ "ПУЈ ПИКЕ, НЕ ВАЖИ": Британци желе натраг у Европску унију

И.СТАНОЈЕВИЋ

08. 02. 2023. у 14:23

БРИТАНЦИ су, по свој прилици, схватили да је Брегзит био грешка и сада би се радо вратили у Европску унију! Око две трећине грађана гласало би за поновно придруживање бриселској породици, кад би им се пружила могућност организовања референдума "на бис". Медији подсећају да су, на врхунцу британске дебате о изласку из ЕУ, страсти биле толико узавреле да се говорило о "новом енглеском грађанском рату".

БРЕГЗИТ ПУЈ ПИКЕ, НЕ ВАЖИ:  Британци желе натраг у Европску унију

Фото: Профимедиа/Управа царина републике Србије

Како закључује Фајненшел тајмс, можда би ова брегзитовска недоумица могла да "врати точак историје", подсећајући да је краљ Чарлс Први погубљен 1649. а само 11 година касније, Енглези су, уз закључак да су погрешили - обновили монархију. Лист се пита, да ли је такав преокрет могућ и са Брегзитом, седам година после референдума и три лета, пошто је са папира излазак из ЕУ постао реалност?

ММФ предвиђа да ће Британија ове године имати најлошију економију у развијеном свету. Уз економске и демографски параметри сугеришу да ће расположење за поновно придруживање временом јачати. Млади бирачи од 18 до 24 године, предњаче међу онима који поново желе у ЕУ, њих је безмало 80 процената. Штета нанета британској економији Брегзитом ће вероватно постати све очигледнија.

Што се тиче другог битног стуба изласка "обрачуна са мигрантима", мало је рећи да ни ту нису постигнути никакви резултати, на Острву је читава армија досељеника без посла. Побијена је, тиме, идеја да ће излазак из ЕУ драматично смањити имиграцију. Осим тога, у односу на евро, међународну валуту, фунта изгледа хронично слаба.

И Данијел Ханан, истакнути борац за излазак, тврди да постоји "завера да се прекине Брегзит". Две године пре нових избора, опозициона Лабуристичка партија, међутим, каже да поништавање Брегзита не долази у обзир и говори само о "поправкама" споразума са Бриселом. Истина је, пак, да маргиналне "поправке" Брегзита које фаворизују лабуристи можда неће бити оствариве и не би биле довољно снажне да надокнаде губитке услед искључења са унутрашњег тржишта ЕУ.

У СМЕНАМА ТРАЖИ СПАС

ПРЕМИЈЕР Велике Британије, Риши Сунак, реконструисао је владу и увео четири нова министарстава. Сунак је формирао министарство за енергетску безбедност, науку, иновације и технологију, раздвојивши велико министарство, да би, како је рекао, остварио своје планове да преполови инфлацију и обезбеди раст економије.

Јавност је то прва схватила, а напослетку ће политичари морати да одговоре на захтеве за повратак у окриље европске "династије", који ће, наговештава Фајненшел тајмс, постати мејнстрим.

Свака кампања за поновно придруживање суочила би се, међутим, са још две велике препреке. Прва и најважнија је тврдња да ЕУ не би желела Британију назад, мада Мишел Барније, који је предводио преговарачки тим ЕУ за Брегзит, каже да су Британији отворена врата да се врати "у било ком тренутку".

Гај Верхофштат, својевремено шеф комитета Европског парламента за Брегзит, твитовао је прошле недеље: "Имам сан. Украјина и Британија ће се придружити ЕУ у наредних пет година. Када сам назвао Филипа Ламбертса, копредседавајућег групе Зелених у Европском парламенту и питао га да ли се Британија поново придружи, одговорио је: "То би био мој сценарио из снова" и додао да би пет главних политичких групација у европарламенту дале зелено за повратак Британије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)