БРИШУ ПРОШЛОСТ, РУГАЈУ СЕ ЖРТВАМА: Комеморација у Аушвицу, на коју Русија није позвана, оголила размере историјског ревизионизма у Европи

Р. Драговић

28. 01. 2023. у 07:00

УМЕСТО да пошту жртвама Аушвица и других нацистичких фабрика смрти, поводом Дана сећања на Холокауст одају ослободиоци, због рата у Украјини, ова улога се све чешће додељује - потомцима чувара логора. Протеривањем Русије - наследнице Совјетског Савеза и Црвене армије са комеморативних скупова исписује се нова историја у којој се позивнице за одавање почасти жртвама деле представницима држава које су сарађивале са нацистима.

БРИШУ ПРОШЛОСТ, РУГАЈУ СЕ ЖРТВАМА: Комеморација у Аушвицу, на коју Русија није позвана, оголила размере историјског ревизионизма у Европи

Foto AP

Иако је сећање на Холокауст последња тема за светска дневнополитичка пребијања, пракса показује да ова врста ревизионизма гази и историју, и елементарни пијетет према онима чије се страдање памти.

Историчари, стручњаци за Други светски рат и страдање Јевреја и других народа, укључљујући и српски, овако анализирају све очигледнију тенденцију у Европи да се недвосмислени, и давно објашњени догађаји из прошлости сагледавају у актуелним контекстима. Збор рата у Украјини, Русија је искључена из међународних организација, привредних и спортских форума, али тежња је да се избрише и из светског памћења.

Овај процес је кулминирао јуче у пољском граду Освјећиму, где је обележена 78. годишњица ослобођења нацистичког логора Аушвиц-Биркенау. Ниједан руски званичник није позван да присуствује догађају. У логору су се окупили преживели логораши, представници пољских власти, јеврејских организација и бројне дипломате, али позив за овај скуп није пристигао ни на адресу руске амбасаде у Варшави, а самим тим ни амбасадору Русије.

 -Због напада на слободну и независну Украјину представници Руске Федерације нису позвани да учествују у овогодишњем обележавању годишњице ослобођења Аушвица- гласило је званично образложење Музеја Аушвиц.

ОПАСНО ЗАБОРАВЉАЊЕ ЛЕКЦИЈА

РУСИ нису позвани на комеморацију у Аушвиц, али је председник Русије поводом Дана сећања на Холокауст упутио телеграм у коме поручује да његова земља жали за милионима људи који су погинули током Другог светског рата - Јеврејима и припадницима других народа који су стрељани, мучени, умрли од глади и болести.

- Заборављање лекција из историје доводи до понављања страшних трагедија. Доказ за то су злочини над цивилима, етничка чишћења, казнене акције које неонацисти организују у Украјини. Против тог зла се сада боре наши војници - наведено је у Путиновом телеграму.
Руски председник подсећа и да је планове нациста прекинуо "пре свега совјетски народ који се изборио за слободу и који је спасао јеврејски и друге народе од тоталног уништења и поробљавања".

Директор ове установе Пјотр Цивињски каже:

 - Јасно је да не могу да потпишем никакво писмо амбасадору Русије које би звучало као позивница. Надам се да ће се то у будућности променити, али чека нас дуг пут. Русији ће бити потребно неизмерно дуго време и дубока ауторефлексија после овог сукоба да се врати у цивилизовани свет - каже он.

Када се не позивају они којима заслуге припадају, на њихова места долазе подобне званице, иако често не могу да се похвале да су у прошлости били на правој страни историје. Последњих година на чување сећања на жртве и слободу претендују државе које су у Другом светском рату биле саставни део Хитлеровог ансамбла смрти. То посебно важи за државе Источне Европе и бивше Југославије.

На ову чињеницу упозорава директор Центра Симон Визентал Ефраим Зуроф, који тврди да је један од главних проблема данашњице "извртање Холокауста" које је, веома распрострањено у посткомунистичким "новим демократијама" у Источној Европи. У ауторском тексту у листу "Тајмс оф Израел", поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста, Зуроф потенцира да се у тим земљама не пориче Холокауст, али се скрива или минимизује значајна улога коју су њихови држављани имали у масовном убиству Јевреја. По среди је и тежња да изједначе комунистичке и нацистичке погроме, чиме се скреће пажња са њихових злочина.

СВЕДОЧАНСТВО О МЕХАНИЗМУ СМРТИ

СТРАХОТЕ Аушвица поново су изнете пред очи светске јавности објављивањем извештаја совјетског ратног заробљеника који је успео да побегне из овог логора смрти, а са кога је недавно Руска Федерална служба безбедности скинула ознаку тајности. Поручник Павел Гавриш оставио је шокантно сведочанство о епопеји 12.000 руских заробљеника од којих је преживело њих 140. Он је детаљно описао механизам смрти којем је био сведок.

- Непропусна гасна комора имала је капацитет 3.000 људи са прозором кроз који је био постављен гасни контејнер. Поред су биле просторије са 15 пећи. Било је дана када је број спаљених достизао 25.000 до 30.000 људи. Жртвама, укључујући старце, жене и децу, речено је да иду у купатило пошто су послати у смрт- написао је Гавриш.

Као земље у којима се највише изврће Холокауст, он децидира помиње Литванију, Летонију, Естонију, Хрватску, Пољску, Мађарску и Румунију.

 - Упркос томе, оне нису искључене из Међународне алијансе за сећање на холокауст (ИХРА). Оне остају чланице са добром репутацијом и настављају да поричу веома значајну улогу својих локалних сарадника у убиствима - каже Зуроф.

Директор Центра "Симон Визентал" наводи иронични пример Хрватске, земље која пати од значајног броја присталица усташа, која ће преузети место Председништва ИХРА-е, упркос озбиљним проблемима са ревизијом холокауста.

Ове тенденције, које нису на част савременој Европи, историчар Момчило Павловић сагледава у контексту "вестернизовања" погледа на прошлост, који постоји деценијама, али је посебно дошао до изражаја завршетком Хладног рата. Он подсећа да је сада огољен проблем, који је рођен распадом СССР, у чијој је суштини и распад сећања на Други светски рат, што је појединим државама дало прилику да искреирају сопствену прошлост. То је разлог што у атмосфери глобалних сукоба победници и губитници често замењују места.

 - То показује да прошлост неминовно живи и у садашњости. У сећању на страдале у погромима какав је био Холокауст, не би требало да буде актуелне политике, ма на колико се високом нивоу она води. Случај из Аушвица, међутим, јасно показује и да Запад жели апсолутну победу над Русијом, не само на политичким и војним теренима, већ и у сећању на на Други светски рат.

Фото АП

Да сећање на милионске жртве Другог светског рата не би смело да буде место за актуелне обрачуне међу државама сматра и председник Јеврејске општине Земун и аутор више књига о Холокаусту Ненад Фогел.

 - Црвена армија је ослободила Аушвиц и то је историјска чињеница. Аушвиц са другим логорима смрти чини јединствену појаву у историји цивилизације и зато је крајње непримерено да се сећање на страдале злоупотребљава у контексту актуелних збивања. Холокауст је последње место за вођење дневнополитичких расправа са било које стране - каже Фогел.

Он подсећа и да је на делу дубока политизација како садашњости, тако и прошлости, што делом објашњава и феномен историјског ревизионизма.

 - Представника Русије нема у Аушвицу, иако су Руси ослободили овај логор. Украјинци су вероватно тамо добродошли, иако је познато да су током рата у својим редовима имали антисемите који су били још жешћи него сами нацисти. Али политика чини да су једни позвани, а други нису - каже Фогел.

БОНУС ВИДЕО:

ПУЦЊИ У АМБАСАДИ: Снимак напада на службенике амбасаде Азербејџана у Техерану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (5)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)