БАЈДЕН ПРИМАО ШПИЈУНЕ У КУЋИ ПУНОЈ ТАЈНИХ СПИСА? Амерички председник се све дубље укопава у "гаража гејт"
НАКОН што су документи из председничке администрације откривени и у гаражи и приватном дому шефа државе републиканци траже да се открије кога је ту све доводио.
Фото: ЕПА
Републиканци су затражили од Беле куће да објави ко је све посећивао приватне поседе америчког председника Џоа Бајдена након што је обелодањено да је он ту нелегално држао тајне документе узете из званичне резиденције шефа државе, али је демократска администрација одбила да изнесе те податке.
Тиме се Бајден додатно укопао у проблеме у већ довољно опасној афери "гаража гејт" око поверљивих списа из времена када је био потпредседник САД од 2009. до 2017, а за које се сада испоставило да их је носио где је хтео, противно пропису да све те папире након окончања мандата преда националном архиву. Управо због овог кривичног дела изношења и скривања докумената с ознаком поверљиво демократе су желеле да дигну федералну оптужницу против Доналда Трампа, бившег републиканског шефа Беле куће. Пошто је након последњих избора за Конгрес Републиканска партија преузела контролу над Представничким домом, ситуација се променила, па је Џејмс Комер, председавајући Комитета за надзор, затражио од Рона Клајна, Бајденовог шефа кабинета, да објави ко је све посећивао председника у његовој кући у Вилмингтону у савезној држави Делавер.
Републиканци очигледно сумњају да је Бајден током шест година, колико је прошло између његовог потпредседничког и председничког мандата, ту примао особе које нису прошле безбедносну проверу. Тајни списи су, осим у кући, нађени и у његовој гаражи, као и у "Пен Бајден центру", невладиној организацији за коју је Бајден добио канцеларију у Вашингтону од Универзитета Пенсилванија, баш у време када је овај универзитет примао донације из Кине.
Бајдену је с универзитета у 2017. и 2018. исплаћено око 780.000 долара иако се само шест пута појавио на кампусу, што је дупло више од најплаћенијег тамошњег редовног професора, па се сумња да је то, у ствари, био само параван за финансије које су стизале из Пекинга.
Откако је преузео председничку функцију, Бајден је скоро 200 дана или више од четвртине досадашњег мандата провео у кући у Вилмингтону, проводећи тамо скоро сваки викенд. Мерик Гарланд, амерички државни тужилац, именовао је специјалног тужиоца за истрагу поступања Бајдена у вези с поверљивим државним документима.
(Република)
Препоручујемо
НАТО НА НЕОДРЕЂЕНО ВРЕМЕ Ирачки премијер: Трупе су још потребне у Ираку
15. 01. 2023. у 15:50
КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: Пронађено још поверљивих докумената у приватној кући председника САД
14. 01. 2023. у 20:37
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача
НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.
10. 01. 2026. у 15:43
Коментари (0)