"НЕ МОЖЕМО МНОГО, И САМИ СЕ ГРАНИЧИМО СА РУСИЈОМ" Фински председник о слању тенкова Украјини

ФИНСКА је спремна да размотри могућност учешћа у испорукама тенкова „леопард" Украјини, али моћи ће да испоручи мали број тенкова, јер се сама Финска граничи са Русијом и није члан НАТО-а, изјавио је фински председник Саули Нинисте.

НЕ МОЖЕМО МНОГО, И САМИ СЕ ГРАНИЧИМО СА РУСИЈОМ Фински председник о слању тенкова Украјини

Фото: Shutterstock/Илустрација

- Ако буде створен заједнички европски предлог за пружање помоћи Украјини, биће потребан и допринос са финске стране. Не можемо да предамо много тенкова, пошто се Финска граничи са Русијом и није члан Алијансе - пренела је агенција „СТТ“ изјаву финског председника.

Претходно је европско издање „Политико“ објавило да Француска и Пољска подстичу Немачку да Украјини испоручи тенкове „леопард“. Финска има око 200 тенкова „леопард 2“. За испоруку тенкова „леопард 2“ Украјини биће потребна лиценца за реекспорт од Немачке, јер се тенкови производе у Немачкој. Поред Немачке, Пољске и Финске, тенкове „леопард“ поседују још Шпанија, Грчка и Данска, прецизирају фински медији.

Финска и Шведска су у светлу дешавања у Украјини 18. маја прошле године предале генералном секретару НАТО захтев за улазак у Алијансу. Захтев Финске и Шведске за ступање у НАТО тренутно нису ратификовале само две чланице од 30 – Мађарска и Турска.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: 

ВОЈНЕ ВЕЖБЕ У БЕЛОРУСИЈИ: Заједнички маневри руских и белоруских снага


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!

ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!

ИРАН је данас упозорио Бугарску да не дозволи Сједињеним Америчким Државама коришћење своје територије за војне операције против Техерана, након што је бугарска влада најавила да ће тражити одобрење парламента за размештање америчких авиона за допуну горива у тој земљи.

21. 07. 2026. у 18:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (0)

ОТВОРЕН НОВИ ФРОНТ У РАТУ АМЕРИКЕ И ИРАНА! Умешали се и они - танкери кренули према Суецком каналу