"ДЕСЕТ ГОДИНА ЧЕКАМО, ВРЕЂАЈУ НАС И ОМАЛОВАЖАВАЈУ..." Бугарска и Руминија огорчене због Шенгена

Novosti online

09. 12. 2022. у 17:53

ВИШЕ од десет година у чекаоници за Шенген наставља на огорчење Бугарске и Румуније, две чланице ЕУ којима је у четвртак одбијен улазак у то подручје без контроле унутрашњих граница упркос великим напорима да испуне критеријуме Брисела.

ДЕСЕТ ГОДИНА ЧЕКАМО, ВРЕЂАЈУ НАС И ОМАЛОВАЖАВАЈУ... Бугарска и Руминија огорчене због Шенгена

Фото: Принтскрин/Јутјуб/ AFP News Agency

Због тога, неки посматрачи упозоравају да обема земљама прети пораст евроскептицизма јер су остале ван зоне слободне од граничних контрола, наводи Јутарњи лист.

Румунски премијер Николае Ћука рекао је да је "дубоко разочаран" након што је Аустрија блокирала улазак његове земље. У Бугарској је председник Румен Радев изразио жаљење због подизања „унутрашњих граница“ унутар блока.

Дуга чекања на границама

Њихов неуспех да уђу у шенгенски простор слободног кретања значи да ће се наставити дуга чекања на граничним прелазима.

У граду Ђурђу на румунско-бугарској граници од зоре се формирала колона камиона дуга неколико километара, а возачи су незадовољни дугим чекањем на царинску контролу пре уласка у Бугарску.

Улазак у Шенген побољшао би животе хиљада возача камиона, рекао је Александру Бирнеа (36), возач камиона на велике удаљености.

- Желели бисмо да избегнемо губљење времена и новца на бескрајне редове и да се брже вратимо кући породицама - рекао је он.

Европска комисија је одавно изразила жељу за проширењем шенгенске зоне, али је у четвртак зелено светло добила туристичка Хрватска, док су Румунија и Бугарска одбијене.

Обе земље ушле су у Европску унију још 2007. године, шест година пре Хрватске, и обе су испуниле техничке услове које је поставио Брисел.

Обе су напредовале у реформи правосуђа и борби против корупције, али када је процес окончан, Аустрија је приговорила уз оцену да две земље не чине довољно да зауставе илегалне миграције и страхују да ће се прилив још више повећати ако уђу у Шенген. Медији у обе земље такав потез називају – дискриминацијом.

- Мигрантски талас не пролази кроз Румунију - већ углавном кроз Србију, рекао је румунски министар унутрашњих послова Луцијан Боде. Он је упозорио на скоро 140.000 миграната на западнобалканској рути, како је забележила европска агенција Фронтекс од јануара.

Аустријско одбијање засновано је на "нетачним" подацима, рекао је румунски премијер Циуца.

Политички аналитичар Сергиу Мисцоиу сматра да је аустријски вето више резултат унутрашњих политичких притисака с обзиром на пораст крајње деснице према анкетама

Очекујући 'немогуће'

Холандија је на крају променила став и дала зелено светло Румунији, иако јој се дуго противила, али то није учинила и Бугарској, коју криви за „корупцију и (недовољно поштовање) људских права“.

Холандски премијер Марк Руте рекао је прошле недеље да жели гаранцију да "нико са новчаницом од 50 евра" неће прећи границу.

Бугарски министар унутрашњих послова Иван Демерџијев одбацио је ове коментаре као „увредљиве“, посебно имајући у виду „изузетне напоре“ које је његова земља уложила да испуни захтеве Брисела.

Бугарски недељник Капитал прокоментарисао је одбијање речима: „Од најсиромашније и најкорумпираније земље у Европској унији очекујемо немогуће: не дозволите мигрантима да прођу кроз вашу земљу, већ дајте азил сваком мигранту који уђе.

Румунски председник Клаус Јоханис је такође упозорио да би одбијање „могло да угрози европско јединство и кохезију, који су нам толико потребни, посебно у актуелном геополитичком контексту”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)