РАТ КИНЕ И ТАЈВАНА? САД кажу да би Пекинг могао да започне војне операције
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе признају могућност избијања непријатељстава између Кине и Тајвана и имају за циљ да спрече такав развој догађаја, изјавила је у петак прва заменица америчког државног секретара Венди Шерман.
Фото: ЕПА/илустрација
Званични односи између централне владе НР Кине и њене острвске провинције прекинути су 1949. након што су се снаге Куоминтанга предвођене Чанг Кај Шеком, поражене у грађанском рату са Комунистичком партијом Кине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Кине настављени су касних 1980-их.
Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација - Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену.
Препоручујемо
ВОЈНА ПОМОЋ АМЕРИКЕ УКРАЈИНИ: Бела кућа тражи још скоро 38 милијарди долара од Конгреса
02. 12. 2022. у 19:36
ПОШТУЈТЕ СВОЈЕ ОБАВЕЗЕ, ИЛИ ЋЕТЕ ДОБИТИ СНАЖАН ОДГОВОР: Кинези упозоравају Британце
01. 12. 2022. у 15:50
РУСИЈИ НИЈЕ ПОТРЕБНО КИНЕСКО ОРУЖЈЕ: Кина одбацила француске шпекулације
30. 11. 2022. у 22:00
ОШТРА РЕАКЦИЈА ИТАЛИЈАНСКОГ ЛИСТА НА ИЗЈАВУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН О ВЕНЕЦУЕЛИ: "Њој припада награда за најнедостојнију изјаву"
ИТАЛИЈАНСКИ лист L’AntiDiplomatico, познат по критичком односу према политици ЕУ и НАТО, оштро је реаговао на изјаве председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен после америчких удара на Венецуелу.
04. 01. 2026. у 10:37
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.
04. 01. 2026. у 08:58
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)