НАСАМС VS ПАТРИОТ: Зашто Украјина „очајнички жели“ ракетне системе Патриот када је НАСАМС постигао 100% стопу обарања?
02. 12. 2022. у 15:56
ЏОН Кирби, координатор за стратешке комуникације у Савету за националну безбедност Беле куће, на редовном брифингу, изјавио је да је НАСАМС који су испоручиле земље НАТО-а Украјини показао стопостотну стопу „убијања“ (погађања) мета.

Фото Твитер forsvarsmakten.se
-Видео сам један извештај пре неколико дана да су били успешни у 100% случајева. Проверио бих каква је ситуација данас, рекао је Кирби и нагласио да је Украјини у овом тренутку најпотребнија опрема за ПВО, а не оружје дугог домета.
Поред НАСАМС-а, земље НАТО-а су недавно испоручиле Украјини и друге системе противваздушне одбране (ПВО), као што су француски Кротал и немачки ИРИС-Т.
Међутим, Украјина није задовољна већ испорученим ПВО системима и снажно гура САД за системе Патриот и Израел за свој систем Гвоздена купола.
САД су у прошлости биле опрезне у вези са испоруком ракетних система Патриот Украјини, страхујући да би снабдевање могло довести до ескалације сукоба у који је укључен НАТО. EurAsian Times је у раније објављеној анализи објаснио како системи Патриот којима управља Украјина могу довести до конфронтације између Русије и НАТО-а.

Фото Танјуг/АП
Сада се чини да интензивно лобирање Украјине за системе Патриот успева и да САД поново активно разматрају ту опцију.
После састанка шефова спољних послова земаља НАТО-а у Букурешту, украјински министар спољних послова Дмитро Кулеба је, говорећи о захтевима Украјине за системима Патриот, јасно рекао: „Рећи ћу вам ово, ако раније нико о томе није ни причао, осим нас, само смо ми све време покретали ово питање, а разговора као таквог није било, сада је разговор у току. И то су врло озбиљни и садржајни разговори. И наставићемо да радимо на резултату.”
ИЗРАЕЛСКИ СИСТЕМ ГВОЗДЕНА КУПОЛА
У среду, говорећи на форуму о књигама који је организовао Њујорк тајмс, Зеленски је снажно лобирао за систем Гвоздене куполе, рекавши: „Наравно, чекамо подршку Израела. Наравно, не желимо да [Бењамин] Нетањаху, попут његових колега који су били пре њега, балансира између Украјине и Русије <…>.

Фото: Принтсцреен
Он зна све детаље и може помоћи у противваздушној одбрани. Овде нема ничега, ово није оружје које напада Руску Федерацију, тако да нема потребе да се овде траже компромиси.
ВЕРОВАТНИ РАЗЛОЗИ ЗАШТО СЕ САД ПРЕИСПИТУЈУ
САД можда преиспитују своје раније оклевање да испоруче системе Патриот јер би Русија могла да се пребаци на коришћење балистичких ракета иранског порекла за напад на украјинску инфраструктуру за производњу електричне енергије ако се против руских балистичких система испоруче НАТО, као што су НАСАМС, Кротал и ИРИС-Т.
ИНФРАСТРУКТУРА ЗА ПРОИЗВОДЊУ ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ – ЦИВИЛНА ИЛИ ВОЈНА МЕТА?
Спречавање колапса украјинске инфраструктуре за производњу електричне енергије кључно је за избегавање украјинског војног неуспеха. Запад погрешно тумачи руске нападе на украјинску инфраструктуру за производњу електричне енергије искључиво као бруталне нападе на украјинску цивилну инфраструктуру и оптужује Русију да користи зиму.
Истина је да ниједна земља никада није добила рат нападом на чисто цивилну инфраструктуру. Русија не циља на стамбене зграде, тржне центре, канцеларије или постројења за пречишћавање отпадних вода. Он напада инфраструктуру за производњу и дистрибуцију електричне енергије, која је инфраструктура двоструке намене.
САД тврде НАСАМС има 100% стопу ефикасности, али Украјина инсистира на ракетним системима Патриот за борбу против Русије. Без деградације инфраструктуре за производњу електричне енергије, Русија не може умањити борбени потенцијал Украјине и нада се да ће окончати рат – електрична енергија покреће украјинске фабрике које производе оружје и муницију.
Украјини је преко потребна муниција и оружје из совјетског доба. Напади на руску енергетску инфраструктуру деградирали су капацитете Украјине за производњу оружја и муниције. Као резултат тога, украјинске копнене офанзиве су застале – прво у правцима Купјанск и Краснолиманск, а сада офанзива на Сватово и Кременну.
Према Military Chronicle, украјинске снаге се суочавају са акутним дефицитом артиљеријских граната калибра 122 мм и 152 мм произведених у Украјини.
Недостатак енергије зауставио је производњу артиљеријске муниције совјетских калибара у кијевској фабрици Артјом. Немилосрдни руски напади на складишта муниције критично су исцрпили залихе ускладиштене муниције.
НАСАМС
Недостатак енергије такође омета способност Украјине да управља својим железницама за премештање тешке опреме и муниције, укључујући и муницију коју испоручује Запад.
Њујорк тајмс је 27. новембра известио да НАТО разговара о улагању у старе фабрике Чешке, Словачке и Бугарске како би оживео производњу граната из совјетског доба за Украјину.
Русија покушава да оконча рат инфраструктурним нападима, док Запад покушава да продужи рат и спречи рани пораз Украјине пројектујући инфраструктурне нападе као нападе на цивиле и опремајући Украјину да ублажи утицај напада.
Препоручујемо

ЦЕО ГОВОР ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА: Дајте да покушамо да сачувамо мир - не дајући ни срце, ни душу, ни кичму наше земље и нашег народа
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се данас народу окупљеном на Тргу Светог Ђорђа у Сомбору, на централној државној манифестацији поводом обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији 1999. године. Његов говор преносимо у целости.
24. 03. 2023. у 20:48

ШОЈГУ: Муниција с уранијумом нарушиће здравље украјинских војника, као на КиМ 1999. године
РУСКИ министар одбране Сергеј Шојгу упозорио је данас да ће муниција са осиромашеним уранијумом, коју Велика Британија планира да пошаље Украјини, озбиљно негативно утицати на здравље украјинских војника који је буду користили, као што је то био случај са војницима НАТО-а на Косову и Метохији 1999. године.
22. 03. 2023. у 09:08

ФОЛКЕР БЕСАН: Други пут су ме одбили за НАЦИОНАЛНУ ПЕНЗИЈУ, то је брука - ја сам песмом ушао у анале
ПЕВАЧ Хасан Дудић је деценијама део наше музичке сцене, а у својој каријери снимио је велики број хитова.
24. 03. 2023. у 19:30
Коментари (1)