ПОРАСТ ЦЕНА ОГРОМАН ПРОБЛЕМ: На помолу немири у овом делу света?

28. 11. 2022. у 09:20

УКОЛИКО се настави поскупљење хране и енергената, могли би избити немири на југу и истоку Медитерана, где је пре 10 година избила серија политичких побуна - познатих као "Арапско пролеће", упозорио је челник Уније за Медитеран.

ПОРАСТ ЦЕНА ОГРОМАН ПРОБЛЕМ: На помолу немири у овом делу света?

Foto: Shutterstock

- Проблем је врло озбиљан. Земље јужног и источног Медитерана су увозници основних прехрамбених намирница, посебно житарица. Неке су чак зависне од њиховог увоза у уделу од 90 одсто - рекао је Насер Камел, главни секретар Уније за Медитеран, у разговору за Хину.

Пад испорука житарица из Украјине и Русије, које су главни светски извозници, лансирао је цене хране "у небеса", у земљама попут Марока, Алжира, Туниса, Либије, Египта и Либана.

- Пораст цена је био огроман. Али, након договора о слободном пролазу бродова са украјинским житом кроз Црно море, цена се вратила на прихватљив ниво - каже Камел.

Унија за Медитеран је организација са седиштем у Барселони, која броји 43 земље. У четвртак је одржан форум, где је закључено да је прекид испорука хране додатно погоршао тешку друштвено-привредну ситуацију, узроковану пандемијом.

- Египат увози 50 посто хране, а с обзиром на 107 милиона становника, он је уједно и највећи светски увозник житарица - каже Камел, рођен у овој држави на северу Африке.

У Тунису, земљи из које је 2011. кренуло "Арапско пролеће", грађани се сада суочавају са мањком, шећера, путера и брашна. Посебно је тешко наћи млеко за бебе.

Уз све то, ситуацију чине гором климатске промене, подоста изражене у овом делу свету.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕ МАСАКРА У ШКОЛИ УБИО МАЈКУ, БРАТА И СЕСТРУ: Нови детаљи језивог злочина у Канади

ПРЕ МАСАКРА У ШКОЛИ УБИО МАЈКУ, БРАТА И СЕСТРУ: Нови детаљи језивог злочина у Канади

ЗАМЕНИК комесара Краљевске канадске коњице (РЦМП) за Британску Колумбију Двејн Мекдоналд изјавио је да је до пуцњаве у средњој школи у Тамблер Риџу, у којој је према последњим подацима, погинуло 10 особа, дошло у уторак око 13.20 по локалном времену и да је полиција по доласку затекла осумњиченог мртвог у школи.

12. 02. 2026. у 07:29

ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти

ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти

МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.

12. 02. 2026. у 09:41

Коментари (0)

ЗА МЕНЕ НЕМА ЈЕДАН ТЕРМИН: Цеца и ове године остала без Ушћа