АРГЕНТИНА, БОЛИВИЈА И ЧИЛЕ ПРАВЕ СВОЈ ОПЕК: Разматра се могућност сарадње око извоза литијума

Новости онлајн

22. 11. 2022. у 17:03

ПОЛИТИЧАРИ из Аргентине, Боливије и Чилеа разматрају могућност сарадње с циљем контроле извоза литијума. Међутим, критичари сматрају да је то тешко изводљиво.

АРГЕНТИНА, БОЛИВИЈА И ЧИЛЕ ПРАВЕ СВОЈ ОПЕК: Разматра се могућност сарадње око извоза литијума

Фото Shutterstock

Јужноамерички регион важи за литијумски троугао, са највећим налазиштима у свету, поред Аустралије и Кине: Аргентина (потенцијал 19 милиона тона), Боливија (21 милион) и Чиле (10 милиона).

У те три земље постоји политичка жеља да се успостави нека врста литијумског ОПЕК-а, по узору на земље извознице нафте. Том савезу би могли да се придруже и Бразил (0,5 милиона тона) и Мексико (1,7 милиона тона).

Литијум је једна од најтраженијих сировина у свету, јер је неопходна за производњу батерија за електричне аутомобиле или паметне телефоне.

Фото Танјуг/Ј. Пап

Индустријализација је циљ

- Не желимо само да будемо земље које извозе литијим карбонат, већ и да будемо у стању да учествујемо у производњи све до батерије - рекао је пре неколико недеља аргентински министар технологије, науке и иновација Даниел Флимус.

- Полазна тачка није иста у Аргентини, Боливији и Чилеу. У Боливији је производња државна, у Чилеу мешовита, а у Аргентини приватна - каже у интервјуу за ДW Мигел Ј. Митре, шеф литијумске компаније Лигреен С.А. из аргентинске провинције Хухуј, у пограничној области са Чилеом.

Различити оквирни услови

И Мартин Казимиерски са Универзитета у Буенос Ајресу је скептичан, а као разлог наводи различите политике и правни оквири који регулишу тржишта на националном нивоу, зато што у Боливији постоји пројекат са посебном улогом за националну државу, Чиле је лидер у извозу са моделом који подржава изношење приватног капитала, али и задржавање дела прихода.

Foto: Printskrin

У обе земље литијум је проглашен "стратешким ресурсом". То значи да национална држава има пуну контролу над сировином. Аргентина има више федерални систем.

- Овде провинције преговарају директно са компанијама - каже Казимиерски за ДW.

На то долазе и специфичности тржишта. За разлику од нафте, тренутно не постоји међународна референта цена за литијум. А велики ресурси постоје и у другим деловима света: то би била конкуренција за јужноамерички или латиноамерички савез.

Заједнички пројекат би био неопходан

Да би се обезбедио јединствен оквир, Аргентина би морала да прогласи литијум за стратешки ресурс. Казимиерски сматра да је то мало вероватно, јер би то довело до сукоба са покрајинским властима. 

Поред тога, постоје и политичке и историјске разлике као што је право Боливије на области у северном Чилеу. Против планова о удруживању говори и даљи технолошки развој, који би средњорочно могао да смањи удео литијума у батеријама. Технологије као што су горивне ћелије имају за циљ да замене електричне батерије у многим њиховим функцијама, нарочито у области тешких возила.

Фото: Танјуг/AP Photo/Esteban Felix

Предузетници желе бржи темпо

Аргентински литијумски предузетник Мигел Ј. Митре прижељкује бржи темпо, јер за оптимално економско коришћење потенцијала постоји ограничени временски оквир.

У Боливији влада мало касни, што је последица и унутрашњополитичких превирања у земљи. На свечаности поводом почетка изградње аутопута, који би требало да омогући бољу повезаност са сланим језером Ујуни, које је богато литијумом, председник Луис Арсе је још једном говорио о циљевима боливијанске политике.

- Не желимо само да продајемо сировину, већ желимо и да произведемо готов производ, који бисмо извозили у читав свет - изјавио је Арсе том приликом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)