ОРБАН ДРЖИ ЕУ КАО ТАОЦА: Улози високи, Брисел ризикује да изгуби образ

Novosti online

18. 11. 2022. у 22:40

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан узео је ЕУ као таоца, у суштини захтевајући милијарде у замену за укидање вета на све, од помоћи Украјини до глобалног споразума о корпоративном порезу, пише "Политико".

ОРБАН ДРЖИ ЕУ КАО ТАОЦА: Улози високи, Брисел ризикује да изгуби образ

Фото: Танјуг/Драган Кујунџић/Депоситпхотос

Милијарде су, према речима мађарског лидера, средства ЕУ која његова земља заслужује као чланица Уније. Али Брисел их је ускраћивао забринут због, како кажу, ерозије демократских вредности у Будимпешти, инсистирајући да Мађарска прво изврши низ промена.

Сада се две стране крећу ка споразуму: Очекује се да ће ЕУ ускоро "откључати" новац након што је Мађарска обећала да ће усвојити низ реформи. Лидери ЕУ сматрају да ће ревизије боље заштитити новац блока од пада у корумпиране руке. Будимпешта тврди да ће испунити своје обећање.

Оно што је неизговорено је главни фактор који је довео преговоре до њиховог закључка: Орбан блокира неке од најхитнијих иницијатива ЕУ, укључујући хитан пакет помоћи Украјини од 18 милијарди евра и споразум о одређивању минималне стопе корпоративног пореза. Његов услов? Натерајте Брисел да Будимпешти преда новац ЕУ.

- Ово је чиста уцена - рекао је дипломата ЕУ.

Улози су високи. У случају да не доће до договора, Брисел ризикује да изгуби образ ако не буде могао да испоручи обећану помоћ Кијеву или глобални порески споразум за који се залагао. Званичници ЕУ такође не желе да гурну климаву мађарску економију преко ивице - и не желе да се на њих гледа као на некога ко продубљује поделе док рат бесни у близини.

Министри за питања ЕУ требало би данас да разговарају о питањима владавине права у Мађарској, а њихове финансијске колеге ће формално донети одлуку да ли да ослободе новац 6. децембра. Али коначан исход изгледа већ унапред припремљен.

- Матирали су нас - рекао је дипломата ЕУ.

Загревање

Брисел и Будимпешта годинама су у сукобу око демократског назадовања Мађарске. Могућност да Мађарска изгуби приступ милијардама из ЕУ довела је узаврелу борбу до тачке кључања.

Европска комисија, извршна рука ЕУ, жели да Орбанова влада ојача независност правосуђа и побољша напоре у борби против корупције, и покушава да извуче уступке задржавањем 5,8 милијарди евра у готовини за опоравак од пандемије и претњом да ће замрзнути 7,5 милијарди евра редовних средстава из ЕУ фондова.

Након месеци отпора, Мађарска је дошла за преговарачки сто, неспремна да се одреке новца који може да јој помогне да сачува посрнулу економију. Рокови за компромис се приближавају.

Бриселу понестаје времена да одобри удео Мађарске у фондовима за опоравак и очекује се да ће одлуку донети до краја месеца. У међувремену, Орбан се суочава са суботњим роком да испуни својих 17 обећаних реформи или ризикује да изгуби део или свих 7,5 милијарди евра.

У припреми је пакет аранжман, а Будимпешта ће вероватно добити приступ новцу за опоравак тек након што заврши обећане реформе, што би Комисија представила као корак напред.

"Успели смо да убедимо мађарску владу да ојача независност правосудног система", рекао је званичник ЕУ. "Ово није крај преговора, али јесте значајан корак."

Као део новог политичког компромиса, предложена суспензија од 7,5 милијарди евра такође ће вероватно бити одбачена — иако Комисија тек треба да финализује свој став и нагласила је да би процес на крају могао бити поново покренут ако реформе у борби против корупције не буду имале ефекта.

Орбанова победа ипак носи ризике за дугогодишњег мађарског лидера. Опструкција Будимпеште учинила је Мађарску изолованијом него икада на европској сцени, а поверење Брисела у мађарску владу је на историјски ниском нивоу.

У међувремену, активисти за борбу против корупције кажу да су Орбанове реформе недовољне. Премијерова каријера, кажу критичари, у великој мери зависи од расподеле ЕУ и државних фондова савезницима, због чега је мало вероватно да ће пристати на било какве значајније промене које могу да угрозе његов систем покровитељства. Осим тога, стручњаци кажу да су планиране реформе правосуђа недовољне и да су стигле прекасно. То значи да предстоји још финансијских борби са ЕУ.

Постоје слични политички ризици за лидере ЕУ. Годинама су личности попут председнице Комисије Урсуле фон дер Лајен обећавале да ће заузети оштрији став према онима који заостају у владавини закона. Дељење милијарди упркос примедбама Европског парламента и група цивилног друштва, вероватно неће убедити људе да ће они испунити своја обећања.

Под (временским) притиском

Комисија мора да одобри план опоравка Мађарске до краја новембра како би се дало довољно времена чланицама ЕУ да потврде и финализују споразум са Будимпештом до краја године. То је рок након којег би Мађарска изгубила 70 одсто од 5,8 милијарди евра грантова.

Одлука колегијума комесара, колективног тела Комисије за доношење одлука, одлагана је недељама, али је сад заказана за 30. новембар, кажз званичници ЕУ.

Очекује се да ће истог дана Комисија представити своју процену о томе да ли је Будимпешта испунила својих 17 реформских обавеза како би добила приступ редовним фондовима ЕУ од 7,5 милијарди евра. Тај новац је под знаком питања за Орбана захваљујући механизму владавине права који омогућава ЕУ да смањи редовне буџетске исплате ако постоји опасност да новац буде поневерен.

- Надамо се да ће се Европска комисија концентрисати на чињенице, а не на политичка мишљења и процењивати процес имплементације по номиналној вредности и заиста се надамо да ће превладати оптимистичан сценарио - рекао је "Политикo" Тибор Наврачис, мађарски министар регионалног развоја задужен за фондове ЕУ.

Европски парламент је подстакао Комисију да примени свој механизам владавине права против Мађарске, а посланици су оценили да је Орбан до сада испунио само неколико од 17 услова и позвали Брисел да не одустане од те полуге против Орбана.

- Ако Комисија пусти новац Виктору Орбану, Урсула фон дер Лајен ће бити лично одговорна за претварање Мађарске у мочвару корупције - рекао је у Мориц Кернер, немачки посланик у Европском парламенту из либералне групе "Рињу Јуроп".

Један од могућих исхода је да ће Комисија предложити задржавање неких средстава ЕУ, али не и пуних 7,5 милијарди евра. Затим би пребацила лопту на терен земаља ЕУ, које имају рок до 19. децембра да одлуче да ли да санкционишу Мађарску или да је пусте - одлука за коју би била потребна такозвана квалификована већина, коју чини најмање 55 одсто земаља ЕУ и 65 одсто становништва блока.

Земље, укључујући Холандију и Данску, гласно су захтевале од Комисије да на овај или онај начин задржи тих 7,5 милијарди евра, тражећи "ажурирану процену ризика" убрзо након истека рока 19. новембра.

Домино ефекат

Тренутак истине биће 6. децембар, када су сва четири елемента на дневном реду састанка министара финансија ЕУ.

Већина земаља ЕУ ће морати да подржи план опоравка Мађарске, што ће јој омогућити да добије бесповратна средства од 5,8 милијарди евра. Они ће такође одлучити да ли ће Будимпешти ускратити редовна средства ЕУ.

Истог дана, министри би једногласно требало да подрже пакет помоћи Украјини вредан 18 милијарди евра и правила ЕУ за спровођење глобалног споразума о порезу на добит, два питања која Орбан држи као таоце.

Редослед дневног реда састанка биће кључан да би се осигурало да сви делови легну на своје место.

- То је као домине - рекао је дипломата ЕУ. - Ради само ако су сви делови добро постављени.

(РТ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (5)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)