РУСИЈИ ДА СЕ СУДИ ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ: Балтичке земље на самиту ЕУ позвале на формирање специјалног суда

Новости онлине

21. 10. 2022. у 16:13

БАЛТИЧКЕ земље затражиле су данас, другог дана самита Европске уније у Бриселу, оснивање специјалног трибунала који би судио о злочинима које је починила Русија у Украјини.

РУСИЈИ ДА СЕ СУДИ ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ: Балтичке земље на самиту ЕУ позвале на формирање специјалног суда

Фото АП

"Треба апсолутно да разговарамо о правном одговору на злочине који су почињени и о оснивању специјалног суда који ће их процесуирати", изјавила је премијерка Естоније Каја Калас.

Према њеним речима, ратни злочини спадају у делокруг Међународног кривичног суда, али о злочинима агресије (на Украјину) треба да суди само специјални трибунал.

Летонски премијер Крисјанис Каринс такође је позвао Европу да се уједини и да "подржи Украјину, не само да осуди Русију, већ да почне да ради на формирању суда који ће Русију позвати на одговорност за злочине које тренутно чини у Украјини".

Естонија и Летонија су заједно са Литванијом недавно позвале ЕУ да помогне Украјини да успостави такву јурисдикцију, која би била "комплементарна" Међународном кривичном суду (МКС).

Чешка, која тренутно председава Саветом ЕУ, такође се изјаснила за стварање специјалног трибунала, након што је откривено више стотина лешева закопаних у близини Изијума, града на истоку Украјине који је био у рукама Руса, преноси агенција Бета.

Земље ЕУ немају заједнички став о стварању таквог специјалног трибунала, који је у неколико наврата затражио украјински председник Володимир Зеленски.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити

ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити

ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.

27. 01. 2026. у 07:44

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)

ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)

КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.

27. 01. 2026. у 11:26

Коментари (5)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Карлос Алкараз у историјском походу, Аустралијан опен ово још није видео