СВАЂА У ЕУ ОКО МАКСИМАЛНЕ ЦЕНЕ ГАСА: Лидери у Бриселу тешко проналазе компромис око обуздавања висине плаћања за руско "плаво злато"

Горан Чворовић - Стални дописник из Париза

19. 10. 2022. у 06:45

ЕВРОПСКА комисија је припремила предлог за обуздавање цене гаса, с циљем да се спречи даље "дивљање" на светском тржишту енергената, изазвано ратом у Украјини.

СВАЂА У ЕУ ОКО МАКСИМАЛНЕ ЦЕНЕ ГАСА: Лидери у Бриселу тешко проналазе компромис око обуздавања висине плаћања за руско плаво злато

Лидери Немачке Шолц, Холандије Руте и Француске Макрон, Фото АП

Било је предвиђено да коначна верзија документа буде представљена јуче по подне на састанку Колегијума европских комесара у Бриселу.

Овај план предвиђа "динамичну и привремену" регулацију, а не фиксну цену, с намером да се избегне дневно мењање вредности на референтној холандкој берзи ТТФ. Тиме би се, према визији из Брисела, спречиле спекулације на тржишту, проблеми у снабдевању и, последично, велики инфлаторни притисак на целокупну европску привреду.

Ова одлука је донета после вишемесечног константног значајног варирања цена. Примера ради, у августу је забележен рекорд од 339 евра за мегават-сат, да би се ових дана спустио на 133 евра. Та флуктуација онемогућује планирање потрошње, и истовремено поскупљује цену струје. Ово поскупљење је постало неодрживо за нормално функционисање економије.

Фото АП

Идеја о "плафонирању" цене изазвала је поделе међу чланицама ЕУ. Томе су се, пре свих, противиле Немачка, Холандија и Аустрија, сматрајући да би на тај начин могло да дође само до несташица, јер би Руси у том случају дошли у ситуацију да заврну славину за гас. С друге стране, државе попут Француске, Италије, Белгије, али, рецимо, Грчке и Пољске, на становништу су да би то било право решење, сматрајући да Руси неће лако наћи друга тржишта за пласман гаса, и да ће морати да попусте.

Пронађено је средње решење, у коме је осмишљен сојеврсни "коридор", односно распон који ће ипак зависити од кретања на тржишту. Занимљиво је да у предлогу документа није номинално наведена максимална цена, што значи да се ради само о принципу, али не и конкретном лимиту, што иде наруку оним државама које се противе мешању у тржишне токове.

Још један од компромиса је да мера траје привремено, свега три месеца, и да се примењује само у крајњој нужди. Крајњи датум примене је, засада, према пројекту, 31. јануар 2023. Такође се истиче да то не би требало да угрози безбедност снабдевања, доводи до повећања потрошње гаса нити да изазива друге поремећаје на тржишту енергије.

Како, тек остаје да се види.

Све то мораће тек да одобре и земље чланице појединачно. Очекује се да се дебата на нивоу држава организује касније током ове седмице.

Европска комисија предлаже и друге мере, као што је систем заједничке набавке који би тако требало да груписаном потражњом смањи цену. То се нарочито планира за следећу годину, када се буду правиле нове залихе. Од држава чланица се тражи и више солидарности, да пропуштају гас преко сопствених граница прискачући у помоћ суседима.

ПОРУКА МОСКВЕ

Из Москве су још раније поручили да би сваки покушај лимитирања цена могао аутоматски да доведе до прекида снабдевања. То би још више отежало ионако тешку ситуацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (6)

РУСИ У ШОКУ: Евакуисали 1.500 такмичара из Крокуса, ниједан није страдао од терориста, а сад се буне: Што нас нисте спасили раније? (ВИДЕО)