ВОЈСКА СЕ ИЗВИНИЛА НАРОДУ: На вежби Јужне Кореје и САД неуспешно лансирање ракете
ВОЈСКА Јужне Кореје извинила се данас што је изазвала забринутост становништва неуспешним лансирањем пројектила, током заједничке вежбе са САД, која је одговор на лансирање балистичке ракете Пјонгјанга изнад Јапана дан раније.
Foto: Printskrin Youtube/ Tech Insider
Јужнокорејске и америчке трупе испалиле су током заједничких маневара више пројектила у море, саопштила је данас војска Јужне Кореје, а савезници су пре тога организовали вежбу борбеним авионима у Жутом мору, преноси Ројтерс.
Војска је посебно нагласила да је балистичка ракета "Хјунму-2" отказала убрзо након лансирања и да се срушила током вежбе, а да бојева глава није експлодирала и да нико није повређен.
Вежба је била одговор Јужне Кореје и САД на пробно лансирање балистичке ракете средњег домета Северне Кореје, која је јуче летела изнад територије Јапана, први пут за пет година, због чега је становништво на северу Јапана упозорено да се склони, а привремено је обустављен и железнички саобраћај.
Савет безбедности Уједињених нација састаће се данас на захтев САД да би разговарао о новом тесту балистичких ракета које је извршио Пјонгјанг.
Кина и Русија саопштиле су другим чланицама да се противе отвореном састанку, са образложењем да би он требало да допринесе ублажавању тензија на Корејском полуострву, саопштиле су дипломате.
Амерички председник Џозеф Бајден и јапански премијер Фумио Кишида осудили су јучерашњи тест Северне Кореје „најоштрије“, Европска унија га је назвала „непромишљеном и намерном провокативном акцијом“, док је генерални секретар УН Антонио Гутерес рекао да лансирање представља кршење резолуције Савета безбедности.
Савет за националну безбедност Беле куће назвао је најновију пробу наоружања Пјонганга „опасном и непромишљеном“, а то је била прва севернокорејска ракета која је имала путању изнад Јапана од 2017. године и њен процењени лет од 4.600 км био је најдужи до сада, наводи британска агенција.
Ни власти Северне Кореје ни њени државни медији нису известили о лансирању, нити открили која је врста пројектила коришћена.
Лансирање повећава забринутост да би Северна Кореја ускоро могла да изведе очекивану нуклеарну пробу, прву од 2017, наводи Ројтерс.
БОНУС ВИДЕО:
ДЕСИЛО СЕ ПРЕ 36 ГОДИНА: Храбар потез Милутина због ког је добио награду Вечерњих новости
Препоручујемо
ИСПАЛЕ РАКЕТУ, ПА ЋУТЕ: Северна Кореја након лансирања не одговара на комуникацију
04. 10. 2022. у 07:35
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело
ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.
08. 04. 2026. у 02:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала
На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.
11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39
Коментари (0)