НАС, РУСЕ, НЕМОГУЋЕ ЈЕ СЛОМИТИ: Леонид Пасечник, председник Луганске Народне Републике за "Новости" - Није битно шта признаје Запад

Драган Вујичић

02. 10. 2022. у 11:00

НАРОД Луганске Републике на референдуму је исказао своју вољу и придруживање Руској Федерацији је свршен чин. Није битно шта признаје Запад а шта не.

НАС, РУСЕ, НЕМОГУЋЕ ЈЕ СЛОМИТИ: Леонид Пасечник, председник Луганске Народне Републике за Новости - Није битно шта признаје Запад

foto: Tanjug/AP Photo

Главна је воља више од 1,5 милиона становника Луганске области, који су на ово чекали осам година, а што је очекивала и Русија.

Ово, у ексклузивном разговору за "Новости", каже Леонид Иванович Пасечник, председник Луганске Народне Републике, само неколико сати уочи свечане церемоније потписивања споразума о уласку нових територија у састав Руске Федерације, одржане у Кремљу.

Да ли сте задовољни резултатима референдума у ЛНР и какав је политички значај ових гласова?

- "За" улазак у састав Руске Федерације гласало је 98,42 одсто грађана ЛНР. Резултат не може а да не радује, јер смо коначно достигли циљ који смо зацртали 2014. Људи су изабрали да се врате кући, у Русију, свом народу. Гранатирање и провокације Кијева који је покушавао да омете референдум, нису успели да нас застраше. Људи су бирали своју будућност, гласали су чак и у подрумима. Овај референдум је показао целом свету да се руски дух не може сломити. Уједињујемо се и постајемо још јачи!

Запад не признаје референдум.

- Непризнавање воље народа Донбаса није изненађење за нас, нисмо ни очекивали другачију реакцију тог тзв. цивилизованог света. Становници Донбаса, схватите, већ осам година траже од целог света једно: објективност и истрагу злочина украјинских националиста над цивилним становништвом. Током осам година, Европском суду за људска права и Међународном кривичном суду послато је више од 2.000 тужби о ратним злочинима украјинских оружаних снага. И ниједна од њих није покренута пред судом.

Како је то могуће, посматрачи ОЕБС су били на терену?

- Даћу вам пример. Када је Украјина распоредила тенкове, авионе и артиљерију, становници Луганске области су се искрено надали да ће ОЕБС постати механизам за непристрасно евидентирање кршења примирја и решавање сукоба. Шта смо добили као резултат? Игнорисање кршења споразума о миру од украјинске стране, искривљавање суштине догађаја. Особљу ОЕБС становници Донбаса зато су дали надимак "слепи посматрачи".

Фото АП

Народ Луганска и Доњецка не верује у "међународну заједницу"?

- Кријући се иза лепих изјава о демократији и праву, имитирајући своје учешће у решавању сукоба, Запад је заправо осам година ускраћивао право становницима Донбаса на живот. Да ли заиста мислите да људи овде очекују нешто од Запада? Не, ми желимо гаранцију наших права на слободу, сигурност. Све ово видимо само са руске стране. Испоставило се да међународне организације нису у стању да нам то гарантују.

Замера се да на биралиштима није било посматрача?

- Референдум на територији ЛНР одржан је у присуству међународних посматрача из Немачке, Камеруна, Словачке, Белорусије, Бразила, Холандије, Египта... То су јавне личности и новинари. Они су посматрали и јасно контролисали процес гласања. Сви су потврдили његову усклађеност са демократским нормама и правилима.

Луганска Република прва је истерала трупе Кијева са своје територије?

- Тачно, 3. јула савезничке снаге су потпуно ослободиле територију Луганске Народне Републике од украјинских нациста. Напредовање наших трупа могло би ићи брже да Кијев не користи забрањене методе ратовања, кријући се иза становништва, као живог штита.

Сведочићу на примеру града Рубежно. Украјинске снаге су у стамбеним зградама постављале "гнезда", а наши момци су морали да јуришају на сваку кућу како би спасли животе. Од 2014. до данас убијено је више од 3.500 цивила и више од 50 деце. Ове бројке нису коначне.

Да ли се живот враћа у у ЛНР?

- Наравно, у Луганској Народној Републици раде вртићи, школе и универзитети. Академска година је у пуном јеку. Нажалост, због континуиране претње гранатирања, у 11 градова и региона републике, одлучено је да школска година почне на даљину. Пример за то је гранатирање колеџа од Оружаних снага Украјине у граду Перевалску 14. септембра. У тој згради живела је сирочад, једна девојчица је погинула. Не смем ни да замислим размере трагедије да је школа била у функцији. Таквих примера је много.

Какву даље помоћ очекујете од Москве?

- Сваком граду и округу додељени су шефови региона из Русије, који пружају свеобухватну помоћ у обнови: испоручују хуманитарне залихе, комуналну опрему, поправљају школе, вртиће, болнице, путеве. Примарни задатак је обнова гасних, водоводних и електричних инсталација, комуникационе инфраструктуре...

По вашој процени, када ће се завршити непријатељства?

- Руски војници и браниоци Луганске и Доњецке Народне Републике успешно изводе борбене задатке. Желим да вас уверим да ће сви циљеви специјалне операције које је поставио председник Владимир Путин бити у потпуности испуњени. Јачи смо јер се боримо за своју земљу, за своје породице, за будућност.

Украјински националисти, тврдите, починили су многе злочине?

- Већ осам година правосудни органи ЛНР евидентирају њихове злочине над цивилима.

Сада се овај посао обавља у сарадњи са Истражним комитетом Руске Федерације. До данас је против украјинских националиста покренуто више од 1.500 кривичних предмета по члану о геноциду и употреби забрањених средстава и метода ратовања. Истовремено, на ослобођеним територијама открива се све више чињеница о злочинима: убиствима, мучењима, пљачкама, силовањима...

Лидери четири области током конференције у Москви, Фото АП

НЕГУЈЕМО АНТИФАШИЗАМ

Шта за вас конкретно значи денацификација?

- КОЛИКО народ Луганског региона баштини антифашизам и тековине Великог отаџбинског рата сведочи податак да смо усред сукоба уприличили отварање меморијалног комплекса "Непокорени", који је обновљен за 80. годишњицу стварања антифашистичке организације "Млада гарда". Грађани су нам помогли да сачувамо ове споменике који су значајни не само за народ Донбаса, већ и за целу Русију.

ВЕРУЈЕМО СЕРГЕЈУ ШОЈГУУ

КАКВА су ваша очекивања од мобилизације која је проглашена у Русији?

- Руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао је да је мобилизација неопходна да би се обезбедила контрола над већ ослобођеним територијама. Линија додира са украјинским снагама је више од 1.000 километара. Наравно, територије иза и дуж ове линије морају бити ојачане и контролисане. Ово су речи Шојгуа, не видим разлога да им не верујем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)