АМЕРИКА СЕ ПОЗИВА НА МЕЂУНАРОДНО ПРАВО: Бајден се огласио о Путиновом указу о припајању четири територије

АМЕРИЧКИ председник Џо Бајден осудио је потпис председника Русије Владимира Путина на указ о припајању Русији четири украјинска региона.

АМЕРИКА СЕ ПОЗИВА НА МЕЂУНАРОДНО ПРАВО: Бајден се огласио о Путиновом указу о припајању четири територије

Фото: Профимедиа

- САД посуђују данашњи лажни покушај Русије да анектира суверену украјинску територију. Русија крши међународно право, гази принципе Повеље УН и показује своју мржњу према мирољубивим нацијама - рекао је Бајден.

Он је затим додао да "потези Русије немају легитимитет" и да ће "САД наставити да поштују међународно признате границе Украјине".

Украјина подноси захтев за улазак у НАТО

Председник Украјине Владимир Зеленски рекао је да ће Украјина званично поднети захтев за улазак у НАТО.

- Ми смо дефакто већ доказали компатибилност са стандардима које налаже Алијанса. Они су се показали као стварни за Украјину, стварни на бојном пољу и у свим аспектима наше интеракције. Верујемо једни другима, помажемо једни другима и штитимо једни друге. Ово је Алијанса - казао је Зеленски.

Путин потписао указ о припајању четири територије

Подсећамо, у Кремљу је одржана церемонија потписивања указа о ступању нових територија у састав Руске Федерације.

Руски лидер Владимир Путин је рекао да је народ донео одлуку и да је сигуран да ће Дума подржати улазак нових субјеката у састав Руске Федерације.

- То је воља милиона људи. То је њихово право, право на самоопредељење и право које је засновано на историјском јединству - рекао је он.

Референдуми у четири региона

Референдуми о уласку ДНР, ЛНР, Херсонске и Запорошке области у састав Русије одржани су од 23. до 27. септембра. На основу 100 одсто обрађеног материјала у ДНР је за уједињење с Русијом гласало 99,23 одсто грађана, у ЛНР 98,42 одсто, у Херсонској области 87,05 одсто, а у Запорошкој области 93,11 одсто.

Путин је прошле седмице рекао да ће подржати одлуку житеља Донбаса, Запорошке и Херсонске области. Украјина и западне земље не признају резултате референдума.

БОНУС ВИДЕО: Пушилин за "Новости"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.

15. 07. 2026. у 20:30

Коментари (27)

НАПРАВИО САМ ГРЕШКУ Огласио се Исламовић након отказаног концерта у БиХ - Извињавам се свим мајкама Сребренице и свима онима који тугују