НИШТА ОД СПОРАЗУМА: Шолц одбацио могућност договора
НЕМАЧКИ канцелар Олаф Шолц одбацио је данас могућност обнављања споразума о иранском нуклеарном програму са Техераном у скорије вријеме.
Фото: AP Photo/Martin Meissner, Pool
Шолц је ову процену изнео током посете израелског премијера Јаира Лапида, који је рекао да Израел представља "кредибилну војну претњу" залажући се за јачање притиска на Техеран.
Лапид улаже дипломатски напор да убеди западне силе да одбаце споразум са старим супарником јеврејске државе. Израел се одавно против споразуму из 2015. године о ублажавању нуклеарних амбиција Ирана.
Споразум се не примењује од 2018. године, када је тадашњи амерички председник Доналд Трамп повукао своју земљу из овог пакта.
Шолц је на заједничкој конференцији за новинаре са Лапидом у Берлину рекао да жали због тога што "Иран још није дао позитиван одговор на предлоге" Европљана.
- Сада нема разлога да Иран не пристане на ове предлоге. Али, морамо узети у обзир чињеницу да се то не дешава и да се сигурно неће десити у блиској будућности - рекао је немачки канцелар.
Лапид је изјавио да је "време да се крене даље после пропалих преговора са Ираном" и да се на тај начин неће постићи циљ да Иран не добије нуклеарно оружје.
(СРНА)
Препоручујемо
ПАНИКА У ЗАГРЕБУ: Људи се наоружали и желе да промене власт, Пленковић се одмах огласио
12. 09. 2022. у 20:57
"СВЕОПШТИ РАТ" Стигло велико упозорење Америци
ВИСОКИ ирански званичник упозорио је да ће сваки напад на његову земљу бити сматран „свеопштим ратом“ док се америчка ударна група носача авиона приближава региону.
24. 01. 2026. у 09:31
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)