УКРАЈИНА, СИРИЈА, НУКЛЕАРКА... Ердоган открио о чему је причао са Путином
ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је да председник Русије Владимир Путин има праведан приступ када је реч о могућој турској војној операцији у Сирији и да подржава Турску у борби против тероризма.
Фото Танјуг/АП
На повратку из Сочија, где је јуче разговарао са руским председником, он је новинарима у авиону, на питање у вези са војном операцијом рекао:
- Путин се придржава праведног приступа према Турској по овом питању. Он посебно истиче да ће увек бити уз нас у борби против тероризма. Он има овакав приступ: ‘Било би ефикасније ако бисте дали предност решавању тих питања заједно са режимом’. Ми кажемо да наша обавештајна служба већ сарађује са сиријском обавештајном службом, али да су наши напори усмерени на то да постигнемо резултат.
О нуклеарној електрани "Акују"
Ердоган је навео и да ће наредне недеље посетити место изградње нуклеарне електране "Акују" и лично се уверити како теку радови, а потом ће известити Путина.
- Наравно, није било могуће заобићи ту тему. Нуклеарна електрана Акују има посебан значај у енергетској стратегији наше земље. Остаје и даље наш циљ да током 2023. пустимо у рад први реактор. Још једном смо размотрили та питања са руском страном … - рекао је Ердоган.
"Мапа пута" будуће економске сарадње
Ердоган је рекао и да су Турска и Русија потписале својеврсну „мапу пута“ о економској сарадњи с намером да се обим робне размене подигне на 100 милијарди долара.
- Током нашег билатералног сусрета разменили смо ставове о даљем развоју наше трговинско-економске сарадње. Раније смо изјављивали да је наш циљ на том плану – 100 милијарди долара. С тим у вези ми желимо да развијамо сарадњу у областима као што су енергетика, трговина, туризма и пољопривреда. Одлучни смо да осигурамо балансиранији обим билатералне трговине. Меморандум о разумевању, својеврсну ‘мапа пута’наших трговинско-економских односа потписали су у Сочију наш министар трговине и потпредседник руске владе Александар Новак - рекао је Ердоган.
Ердоган је предложио Путину да се састане са Зеленским
Ердоган је такође саопштио да је предложио председнику Русије да организује његов састанак са украјинским лидером Владимиром Зеленским.
- Упркос свим потешкоћама на терену, ја чврсто верујем у то да ће украјинска криза бити решена за преговарачким столом. Још једном сам напоменуо председнику Путину да можемо да организујемо његов састанак са Зеленским. Наставићемо да развијамо наш дијалог са нашим црноморским суседом, Русијом, у свим областима како би дали свој допринос регионалном и глобалном миру. Молим се да наши састанци у Сочију буду корисни за наш регион, посебно за Турску и Русију - рекао је Ердоган.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО - УНИШТЕНА ДВА АМЕРИЧКА СИСТЕМА ХИМАРС: Министарство одбране Русије објавило снимак
Препоручујемо
РУСКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Како је Путинова армија заузела стратешки битну тачку у Украјини?
06. 08. 2022. у 07:43
РАТ У УКРАЈИНИ: Гранатирана Горловка, Украјинци се повукли са стратешки важне висоравни (ФОТО/ВИДЕО)
06. 08. 2022. у 07:16 >> 22:08
ОД БЕОГРАДА ДО МОРА ЗА САМО ЧЕТИРИ САТА: Овако ће изгледати нови ауто-пут до Црне Горе (ВИДЕО)
САОБРАЋАЈНИЦА је пројектована са по две траке и једном зауставном траком у сваком смеру, уз предвиђену брзину од 100 до 120 километара на час.
10. 02. 2026. у 09:21
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)