ЕВРОПА АМЕРИКАНЦИМА НИКАД ЈЕФТИНИЈА: Туристи из САД са јаким доларом преплавили Стари континент
Американцима у Италији, Грчкој или Шпанији оброци, хотели и обиласци нису били приступачнији у последње две деценије.
Фото архива
Евро је пао за више од осам процената у односу на амерички долар од почетка године, фунта је такође ослабила знатно у односу на долар, па путници који су остали близу куће због ковида сада журе преко "баре" како би искористили предност доминантне валуте, продужавајући своја путовања и трошећи више него што би иначе. Са отвореним границама, путовања држављана САД у Европу су ове године порасла за чак 390 одсто у односу на 2021. годину, према подацима Царине и граничне заштите и Националне канцеларије за путовања и туризам.
Но, оно што је добро за америчке туристе истовремено је тешко за европска предузећа која морају да купују енергију, сировине и компоненте по цени у доларима. Растућа цена увоза подстиче цене у 19 земаља које користе евро, где је годишња инфлација скочила на рекордних 8,6 одсто у јуну, а цене природног гаса у Европи су на највишем нивоу од марта.
И цене авионских карата и хотела у Европи расту, али амерички путници овог лета имају кеца у рукаву - јаку валуту. У априлу су трошкови авионских карата порасли за 33 одсто у односу на годину дана раније, а цене хотела за 23 процента, али то не смета Американцима путницима који су свесни јаке валуте. Она помаже да се неутралише инфлација и чини путовања у иностранство приступачнијим.
Истраживање Трипадвајзора је показало да 86 одсто Американаца планира да путује ове године, а чак 92 процента да потроши најмање исто, или више, на путовања овог лета у односу на прошлу годину, при чему су Лондон и Париз међу најпопуларнијим међународним дестинацијама.
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (1)