ОТАВА И БЕРЛИН БЛИЗУ СУ ДОГОВОРА: Решена судбина турбине за Северни ток?
КАНАДА и Немачка су близу постизања споразума који ће омогућити враћање Русији гасне турбине за гасовод Северни ток, претходно послате Канади на поправку, пише у петак лист Глоб енд Мејл, позивајући се на неименованог представника канадске администрације.
Фото АП
Према званичној Отави, Русија има „још једну додатну турбину коју може да пусти у рад“, али то не чини „како би извршила економски притисак на Европу“. Повратак руске турбине је дизајниран да у великој мери „елиминише ову полугу притиска“, истиче извор новина.
Средином јуна Гаспром је саопштио да може да испоручује Северном току само 67 милиона кубних метара гаса дневно, док је планирана запремина 167 милиона кубних метара.
Компанија је то објаснила истицањем ремонтног века гасних компресорских јединица (ГЦУ), кашњењем у раду немачког Сименса, који због канадских санкција Русији не може да врати ГЦУ са ремонта из канадске фабрике, као и као утврђене техничке неисправности мотора.
Сада Гаспром користи око 40 одсто капацитета гасовода, главне руте за испоруку руског гаса у европски регион, и планирано је да од 11. до 21. јула искључи Северни ток ради годишњег одржавања, што би могло да погорша несташице гаса у Европи. Неке земље – међу њима Немачка и Аустрија – изразиле су забринутост да би испоруке дуж аутопута након завршетка радова могле да се смање или прекину.
БОНУС ВИДЕО - "УРАГАН" ПОНОВО У АКЦИЈИ: Дејство вишецевних бацача на снимку Министарства одбране Русије
Препоручујемо
ХАБЕК ОЦЕЊУЈЕ: Превазилажење економске кризе активирањем "Северног тока 2" није опција
06. 07. 2022. у 10:50
ОДУСТАО ОД УЛОГЕ: Марко Јанкетић открио зашто неће да глуми Ацу Лукаса
08. 07. 2022. у 14:25
ТРАМП ХИТНО ПОЗВАО ПУТИНА: Разговор трајао сат времена
РУСКИ председник Владимир Путин разговарао је телефоном са америчким колегом Доналдом Трампом.
09. 03. 2026. у 20:34
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)