АВГАНИСТАН ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ГЛАВНИ САВЕЗНИК ВАШИНГТОНА ВАН НАТО-а: После срамотног повлачења, Бајден поништава статус
Амерички председник Џозеф Бајден обавестио је Конгрес да намерава да поништи ознаку Авганистана као главног савезника ван НАТО-а, саопштено је из Беле куће.
Фото АП
САД су 2012. године прогласиле Авганистан главним савезником ван НАТО-а, чиме су две земље отвориле пут за одржавање одбрамбених и економских односа. Тадашња америчка државна секретарка Хилари Клинтон објавила је именовање током посете Кабулу, напомиње Си-Ен-Ен.
За разлику од НАТО савезника САД, који су повезани заједничким одбрамбеним пактом, не постоји међусобна гаранција одбране код савезника који нису чланице Алијансе. Ови савезници имају право на одређену помоћ, као и да служе као локација за залихе ратних резерви у власништву САД. Осим тога, приватне компаније из одређене земље могу да понуде уговоре за одржавање, поправку или ремонт америчке војне опреме у иностранству.
Након што је америчка администрација објавила крај 20 година дуге војне операције Вашингтона у Авганистану и почетак повлачења трупа, талибани су кренули у офанзиву против авганистанских владиних снага.
Талибански борци су 15. августа 2021. упали у Кабул без икаквог отпора и стекли пуну контролу над авганистанском престоницом у року од неколико сати.
Председник Авганистана Ашраф Гани рекао је да се повукао како би спречио било какво крвопролиће и побегао је из земље. Талибани су 6. септембра прогласили потпуну победу у Авганистану и 7. септембра формирали привремену владу, коју још ниједна држава званично није признала.
БОНУС ВИДЕО: ПАНИКА У АМЕРИЦИ: Трупе, дуге цеви, ванредно стање... Шта следи наредних дана?
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ЕПСКИ ДЕБАКЛ! Арина Сабаленка избачена са Ролан Гароса
НАЈБОЉА тенисерка планете Арина Сабаленка неће се такмичити у завршници Ролан Гароса.
03. 06. 2026. у 15:48
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)