РАТ У УКРАЈИНИ ИЗАЗВАО РЕКОРДНА ПОСКУПЉЕЊА: Произвођачке цене у Немачкој у мају порасле за 33,6 одсто
НЕМАЧКИ произвођачи су, услед последица рата у Украјини, у мају поново рекордно подигли цене својих производа.
Фото: Епа
Произвођачка цена порасла је у просеку за 33,6 одсто.
- То је највећи раст у односу на прошлу годину од почетка вођења евиденције 1949. године. Произвођачка цена је од децембра прошле године сваког месеца бележила нове рекорде - саопштио је Статистички завод.
Економисти су очекивали раст од 33,5 одсто, а произвођачка цена је само од априла на мај порасла за 1,6 одсто.
Произвођачка цена је први фактор који утиче на укупну инфлацију, јер се ради о цени производа пре даље прераде или пуштања у продају.
Тренутно је стопа инфлације у Немачкој на 7,9 одсто, што је највећа вредност од зиме 1973/1974.
Узрок поскупљења производње је скок цена енергената.
Тако је цена гаса за индустрију скочила за 210,7 одсто у односу на прошлу годину.
БОНУС ВИДЕО: ПРАЗНИ РАФОВИ У ЊУЈОРКУ: У САД знак за узбуну због несташице хране за бебе
Препоручујемо
ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА ШОЛЦА: Објављено најновије истраживање јавног мњења у Немачкој
19. 06. 2022. у 11:30
ШОЛЦ О СЕВЕРНОМ ТОКУ: Техничке сметње не смеју да угрожавају испоруке гаса
18. 06. 2022. у 23:10
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (1)