ЕУ ВРШИ ПРИТИСАК НА ФАЈЗЕР Тражи се да компаније преиспитају купопродајне уговоре
ВЛАДЕ земаља Европске уније појачавају притисак на компанију Фајзер и друге произвођаче вакцина против ковида-19 да поново преиспитају купопродајне уговоре, упозоравајући да би милиони доза вакцина које више нису потребне могле да пропадну, наводи се у документ у који је Ројтерс имао увид.
Фото Танјуг/АП
О томе су данас у Луксембургу разговарали министри здравља земаља чланица ЕУ, иако је Европска комисија изразила резерве у погледу оногао би се могло постићи.
Како је за Ројтерс рекао неименовани пољски дипломата, та земља предводи напоре да се изврши ревизија уговора са фармацеутским компанијама, јер има више од 30 милиона доза на залихама, а важећи уговор је обавезује да мора да купи још 70 милиона вакцина.
Пољска апелује да се изврши ревизија уговора како би се избегло расипање новца.
Током најакутније фазе пандемије, а због бојазни од могућих несташица, Европска комисија и владе ЕУ пристале су да купе огромне количине вакцина, углавном од компаније Фајзер и партнера немачког Бајонтека.
Међутим, упоредо са смиривањем пандемије у Европи и значајним успоравањем вакцинације, многе земље сада би хтеле да измене уговоре како би смањиле залихе и сходно томе трошкове за набавке вакцина.
БОНУС ВИДЕО:
ОКО СОЛУНА КАО У ПРОВАНСИ: Погледајте поља лаванде у Грчкој
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)