ОБРТ У ПАРИЗУ, МАКРОН ИПАК ПРЕТЕКАО МЕЛАНШОНА: Разлика 0,09 одсто!

Коалиција француског председника Емануела Макрона "Заједно!" у првом кругу парламентарних избора добила је 25,71 одсто гласова, левичарска "Нова народна еколошка и социјална унија" (Нупес) Жан-Лик Меланшона – 25,61 одсто, показују подаци француског Министарства унутрашњих послова након обраде 100 одсто гласова.

ОБРТ У ПАРИЗУ, МАКРОН ИПАК ПРЕТЕКАО МЕЛАНШОНА: Разлика 0,09 одсто!

Фото АП

Странка Емануела Макрона је, ипак, избила на чело резултата парламентарних избора у Француској, иако је у први мах, читаво вече, саопштавано да је победник - Жан Лик Меланшон!

Лидер НУПЕС је чак тим поводом претходно дао и изјаву у којој се истиче да је ово први пут да председничка већина није победила. Ипак, како је бројање одмицало, испоставило се да резултат иде наруку председнику. Макронова коалиција освојила је, тако, према подацима Министарства унутрашњих послова, 25,75 одсто, а она коју предводи Меланшон, 25,66 одсто. Разлика у земљи са 67 милиона становника тако износи 21.442 гласа, односно 0,09 одсто!

То, међутим, осим симболике, не значи много, јер тек предстоји други круг следеће седмице. Још раније предвиђено је да би коалиција „Заједно”, у којој се налази и Макронова странка „Ренесанса”, могла да рачуна на 255 до 295 посланичких места, а левичарски НУПЕС од 150 до 190, захваљујући накнадним коалицијама. За апсолутну већину потребно је 289 посланика.

На трећем месту је странка Марин ле Пен са 18,68 одсто, што јој даје наду да би могла да освоји од 20 до 45 места у скупштини.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

САРАЈЕВСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ - ВУЧИЋ НАС ЈЕ СПАСИО У ЗАДЊИ ЧАС: Омогућио нам да гледамо Светско првенство, док Конаковић бљује ватру

САРАЈЕВСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ - ВУЧИЋ НАС ЈЕ СПАСИО У ЗАДЊИ ЧАС: Омогућио нам да гледамо Светско првенство, док Конаковић "бљује ватру"

САРАЈЕВСКИ Дневни аваз објавио је текст у којем су признали да је председник Србије Александар Вучић, преко сагласности за подршку Телекома Србија, практично омогућио да грађани Босне и Херцеговине гледају утакмицу своје репрезентације против Канаде на Светском првенству.

12. 06. 2026. у 17:33

Коментари (0)

СТАРЕЊЕ ЈЕ ГРОЗНО, ЖЕЛИМ ШТО ВИШЕ ДА ОСТАНЕМ МЛАДА: Алка Вуица признала да је ишла на затезање лица - Зашто бисмо изгледали старије, ако н