МАКРОНОВ ПУТ У НЕМАЧКУ: Сусрет са Шолцом док се Европа налази у застрашујућем пејзажу
ПОШТО је освојио други мандат на месту председника Француске, Емануел Макрон може да тврди да је истакнути лидер ЕУ и да је добио нови подстицај у настојању да Европу учини моћнијом и независнијом, пише "Politico".
Фото: ЕПА
Емануел Макрон иде ка Немачкој са пуно ветра - и још више амбиција - у једрима.
Foto: Printskrin/politico.eu
Али, као и увек са Европом, ништа се неће много променити ако Париз и Берлин не повуку сличне потезе. Дакле, прва Макронова посета иностранству од његовог реизбора је, наравно, путовање у Берлин на вечеру са канцеларом Олафом Шолцом у понедељак, пише Политико.
Састанак са Шолцом, који је у децембру наследио Ангелу Меркел на месту канцелара, одржаће се само неколико сати након што је Макрон изнео своју обновљену визију ЕУ на церемонији поводом обележавања Дана Европе у Стразбуру. Очекује се да ће његов говор покренути вишегодишње осетљиву тему уношења измена у уговоре који су у основи Европске уније.
Двојица лидера се сусрећу док се Европа суочава са застрашујућим геополитичким пејзажом којим доминира руски рат у Украјини, али који је такође обликован све снажнијом Кином и неизвесношћу у погледу будућег политичког правца САД.
- У овом тренутку, где се суочавамо са највећим спољнополитичким изазовом од 1945. године, француско-немачки мотор има невероватан значај - рекла је Никол Вестиг, председница француско-немачке парламентарне групе у Бундестагу.
- Ако Европа жели да брани своје вредности и демократију, Француска и Немачка треба да блиско сарађују - рекао је Вестиг, посланик либералних Слободних демократа, једне од три странке у Шолцовој владајућој коалицији.
Ослањајући се на разговоре са званичницима, законодавцима и аналитичарима у Француској и Немачкој, "Политико" је сакупио ставке које ће се вероватно наћи на Макроновој листи обавеза у Берлину – и сагледао изазове са којима се суочава да их обави.
БОНУС ВИДЕО:
ПАРАДА У МОСКВИ: Део атмосфере са обележавања Дана победе на Црвеном тргу
Препоручујемо
НЕМАЧКИ ВЕЛТ ОПТУЖУЈЕ АТИНУ: Грчки танкери помажу Русији да продаје нафту широм света
08. 05. 2022. у 16:23
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.
17. 02. 2026. у 20:01
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"МАМА, ЈА ИМАМ РАК": Славица Ђукић Дејановић о борби за живот сина јединца - сам себи дао дијагнозу
"ДУШАН ЈЕ сам себи дао дијагнозу"
16. 02. 2026. у 19:12 >> 19:12
Коментари (0)