АНТОНИО ГУТЕРЕШ: Рат у Украјини разара прехрамбене, енергетске и финансијске системе земаља у развоју
ГЕНЕРАЛНИ секретар Уједињених нација Антонио Гутереш изјавио је данас у Нигерији да се проблем глобалне безбедности хране не може решити без обнављања украјинске пољопривредне производње и руске производње хране и ђубрива на светском тржишту.
Фото:; ЕПА
Према његовим речима, руска инвазија на Украјину у фебруару увећала је нестабилност на финансијским тржиштима подизањем цена роба и утицањем на логистику, уз потенцијално ремећење економског опоравка од последица пандемије ковида у многим земљама, укључујући и Нигерију, преноси Ројтерс.
- Наша анализа показује да рат у Украјини само погоршава стање и покреће тродимензионалну кризу која разара глобалне прехрамбене, енергетске и финансијске системе земаља у развоју, рекао је Гутереш новинарима у Абуџи, главном граду Нигерије.
Он додаје и да „нема правог решења за проблем глобалне безбедности хране без враћања пољопривредне производње Украјине и производње хране и ђубрива Русије и Белорусије на светско тржиште, упркос рату”.
Гутереш је истакао да је одлучан да поспеши дијалог како би помогао у постизању тих циљева.
БОНУС ВИДЕО: МАРИУПОЉ ПОСЛЕ ГРАНАТИРАЊА: ДНР објавила снимке из ваздуха како изгледа град
Препоручујемо
ОДЛУЧНОСТ БЕЛОРУСИЈЕ: Лукашенко изјављује посвећеност Минска циљевима УН
30. 04. 2022. у 09:22
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ
ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.
05. 01. 2026. у 19:27
Коментари (1)