У ЕСТОНИЈИ ЖЕЛЕ ДЕО РУСИЈЕ: Позивају се на споразум од пре сто година

Novosti online

03. 05. 2022. у 11:16

ОПОЗИЦИОНА Конзервативна народна странка Естоније предложила је парламенту да размотри питање повлачења потписа испод споразума о копненој и поморској граници са Русијом из 2014. године. Парламент Естоније данас ће разматрати тај предлог.

У ЕСТОНИЈИ ЖЕЛЕ ДЕО РУСИЈЕ: Позивају се на споразум од пре сто година

Фото: ЕПА

Како наводи портал „Делфи“, естонски посланици оптужују Москву за „идеолошке и политичке нападе“ на Талин и за „окупацију“ више од пет одсто естонске територије.

- Након завршетка окупације и обнављања независности, територија Естоније и копнена граница се де јуре, на основу сукцесије, поново успостављају у складу са Тартуским мировним споразумом - наводи се у образложењу предлога.

Према Тартуском мировном споразуму из 1920. године, Руска Совјетска Федеративна Социјалистичка Република предала је Естонији део данашњих територија Русије – Лењинградске и Псковске области. Естонија је 1940. године ушла у састав Совјетског Савеза, а Москва сматра да овај документ нема правну снагу.

Естонија и Русија тренутно немају правно регулисане границе. Након преговора који су трајали више од 10 година, у Москви је 2005. године потписан споразум о граници. Међутим, приликом ратификације Талин је самоиницијативно убацио у постојећи закон преамбулу у којој се позива на Тартуски споразум. Москва је то схватила као могућност да Естонија у будућности испољи територијалне претензије и повукла потпис са споразума. Министри спољних послова две земље су 2014. године потписали нови споразум, али он још увек није ратификован.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП НАЦРТАО НОВЕ МЕТЕ, ПРЕТИ ОД АМЕРИКЕ ДО ЕВРОПЕ! Шок у Каракасу, потпуни заокрет Мадурове потпредседнице

ТРАМП НАЦРТАО НОВЕ МЕТЕ, ПРЕТИ ОД АМЕРИКЕ ДО ЕВРОПЕ! Шок у Каракасу, потпуни заокрет Мадурове потпредседнице

САД су у суботу у војној акцији у Каракасу отеле председника Венецуеле Николаса Мадура и његову супругу Силију Флорес, који су спроведени у Градску притворску јединицу у Њујорку, где ће им се судити по оптужници за кријумчарење наркотика. Пратимо уживо најновији развој догађаја након драматичне америчке операције у Венецуели.

05. 01. 2026. у 08:27 >> 09:38

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (4)

ДЕЦЕНИЈАМА СУ ЗАЈЕДНО: Колико је Ташке старији од Вики? Разлика у годинама многе изненадила