"ОРУЖЈЕ ЈЕ СПРЕМНО ЗА УПОТРЕБУ" Пентагон: Украјина од САД добила више од половине обећаних хаубица
КИЈЕВ је већ добио више од половине хаубица које су му обећале Сједињене Америчке Државе, а више од 50 украјинских војника који су обучени за њихово коришћење ван граница Украјине, већ се вратило у земљу, изјавио је портпарол Пентагона Џон Кирби.
Фото: Танјуг/АП
- Више од половине, од 90 хаубица које су САД обећале, већ је у Украјини. Више од 50 украјинских артиљериста, који су прошли обуку изван Украјине, протекле недеље се вратило у земљу - рекао је Кирби за телевизијски канал Си-Ен-Ен.
Он је рекао да не зна да ли се то наоружање користи, али да се оно налази на територији Украјине и да је спремно за употребу.
Представник Пентагона је додао да наоружање које је упућено Кијеву понекад доспева у руке украјинских војника само неколико дана пошто председник САД потпише уредбу о његовој испоруци.
Прошле седмице је председник САД Џозеф Бајден објавио да је за војну помоћ Украјини издвојено 800 милиона долара, а да помоћ укључује 72 хаубице с тегљачима и 144.000 јединица одговарајуће муниције, као и 121 тактичке беспилотне летелице „Феникс гоуст“. Раније је Пентагон саопштио да је Кијеву упућено 18 хаубица калибра 155 милиметара и 40.000 јединица муниције.
Министар иностраних послова Сергеј Лавров је навео да свака пошиљка која садржи наоружање за Украјину постаје легитимни циљ Русије. У дипломатском ресору су саопштили да се земље НАТО-а „играју ватром“ испоручујући оружје Украјини.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
БРИТАНСКИ ПЛАЋЕНИК У УКРАЈИНИ: Нико није ни динара добио за ратовање
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио
ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.
09. 01. 2026. у 10:22
ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику
ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.
09. 01. 2026. у 13:11
ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице
БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.
09. 01. 2026. у 08:42
Коментари (1)