ПЕСКОВ О ИСПОРУКАМА ГАСА ЕУ: Русија испоручује плави енергент у складу с Путиновим указом

Танјуг

26. 04. 2022. у 15:58

ИСПОРУКЕ руског гаса европским земљама обављају се у складу са указом председника Владимира Путина, који предвиђа да се уговори обрачунавају и измирују у рубљама, изјавио је данас портпарол Кремља Дмитриј Песков на конференцији за медије, преноси ТАСС.

ПЕСКОВ О ИСПОРУКАМА ГАСА ЕУ: Русија испоручује плави енергент у складу с Путиновим указом

Фото: Архива

-Имамо указ председника Руске Федерације, имамо одговарајућу одлуку коју спроводи добављач гаса, а то је Гаспром. Сви контакти са купцима гаса се обављају преко Гаспрома. Сходно томе, информације о резултатима тих разговора објављује Гаспром, рекао је Песков поводом питања да изнесе детаље договора са купцима.

Ројтерс је објавио раније да је Европска комисија послала писмо земљама ЕУ у којем се објашњава да ће компаније из 27-чланог блока, ако испоштују низ услова, моћи да плаћају руски гас у рубљама без кршења санкција уведених Москви.

Према британској агенцији, један од могућих модела плаћања гаса у рубљама подразумева да примаоци гаса отворе рачуне у доларима или еврима у једној руској банци, којој трансферишу средства у валути, конвертују их у рубље и извршавају плаћање.

Ова процедура елиминише могућност да западне земље блокирају плаћање руског гаса, наводи ТАСС.

Путин је 31. марта потписао указ којим се утврђује нова процедура за купце из тзв. непријатељских земаља за плаћање руског гаса. Те државе сада морају да трансферишу средства у страним валутама Гаспромбанци, која ће на берзама куповати рубље и преносити их на посебне рубаљске рачуне увозника, објашњава се у информацији.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ "АЛИГАТОР" И "КРОКОДИЛ" У АКЦИЈИ: У бришућем лету јуре ка украјинским положајима

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (1)

ХРВАТСКА У ШОКУ: Ево шта су гробари из Београда урадили Бед блу бојсима, навијачима ФК Динамо Загреб! (ФОТО)