ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: ЕУ усвојила заједничку безбедносно-одбрамбену стратегију
МИНИСТРИ спољних послова ЕУ заједно са министрима одбране 27 земаља чланица усвојили су данас у Бриселу ”Стратешки компас", документ који би у наредним годинама требало да дефинише приоритете у области безбедносне и одбрамбене политике, а у циљу јачања и координисања војних капацитета и стратешке аутономије ЕУ.
Фото: ЕПА
У Бриселу оцењују да је у питању инструмент којим ће ЕУ постати ”прави одбрамбени и безбедносни геополитички актер”, способна да делује ”брзо и снажно кад год избије криза, са партнерима ако је могуће и сама када је то потребно”.
- Данашњим усвајањем ''Стратешког компаса'' јачамо нашу заједничку безбедност и одбрану. У изазовним временима морамо да радимо на јачању наше сарадње у областима безбедности и одбране, како унутар ЕУ, тако и кроз јаке трансатлантске односе - поручила је шефица дипломатије Шведске Ан Линде.
Рад на ”Стратешком компасу” започет је у ЕУ још 2020. године, када је ЕУ спровела анализу кључних претњи и изазова за Унију и државе чланице, укључујући глобалне и регионалне претње, као и конфликте у суседству изазване од стране државних и недржавних актера.
Документ на преко 40 страна предвиђа побољшање спремности оружаних снага ЕУ и развијање капацитета за брзо распоређивање до 5.000 војника у зонама конфликта, заједничко улагање у војну оспособљеност ЕУ за деловање на копну, на мору, у ваздуху, у сајбер домену и у свемиру.
Наглашава се важност јачања капацитета ЕУ за одвраћање и реаговање на сајбер нападе и стране дезинформационе кампање и мешања.
Истовремено, указује се на важност јачања сарадње ЕУ са НАТО-ом, УН, и ОЕБС-ом и подстицања сарадње са појединачним партнерима као што су САД, Канада, Норвешка и друге земље.
У светлу рата у Украјини поштрен је речник који се односи на Русију, при чему је у усвојеном документу избачен део око ”ангажмана са Русијом по неким питањима”.
БОНУС ВИДЕО: РУСИ УШЛИ У ХАРКОВ: Оклопна возила се пробила у центар другог највећег украјинског града
Препоручујемо
МОСКВА КИНЖАЛИМА УПОЗОРАВА НАТО: Немачки експерт о руским хиперсоничним ракетама - Алијанса нема одбрану
22. 03. 2022. у 00:38 >> 00:47
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (6)