JАГМА ЗА УЉЕМ, БАРИКАДЕ ЗБОГ ГОРИВА: Несташице и поскупљења погодили Европу

Горан Чворовић дописник из Париза

17. 03. 2022. у 10:50

САНКЦИЈЕ које је ЕУ увела Русији због рата у Украјини окренуле су се и против њених грађана, иако се они већински слажу с њиховим увођењем.

JАГМА ЗА УЉЕМ, БАРИКАДЕ ЗБОГ ГОРИВА: Несташице и поскупљења погодили Европу

Фото ЕПА

Цене енергената су у једном тренутку вртоглаво расле, тренутно су се мало примириле, али будућност са све већом скупоћом и несташицама је крајње извесна. У Француској су већ почели штрајкови.

У Бресту и Лоријану, бесни због прескупе нафте на пумпама, манфистанти су се дигли на ноге, подигли барикаде, запалили ватру и блокирали приступе складиштима.

Цене горива овде су одавно прешле два евра. У Паризу су скочиле на 2,40, негде, у Бечу иду још више, на појединим пумпама се приближавају вртоглавој бројци од три евра за литар безоловног бензина или дизела. Зато је све више оних који аутомобиле остављају у гаражама и иду пешке, или се возе бициклом.

Манифестанти у Француској траже да се држава, у таквој ситуацији, одрекне превисоких такса, и поручују да неће одустати све док литар поново не буде 1,3. Тим пре што је, после рекордних 140 евра за барел, вредност нафте на светском тржишту сада пала испод 100.

Власт, засад, нема намеру да се одрекне прихода од такса, али је као гест добре воље најавила попуст од 15 центи за литар, почев од 1. априла.

Нису само енергенти у питању. Болна тачка су и зрневље и семенке који (не)стижу из највећих европских житница, Русије и Украјине. У Немачкој, Италији или Шпанији, на пример, ових дана влада права јагма за сунцокретовим уљем.

Украјина је највећи светски извозник сунцокрета, у висини од чак 53 одсто. Ако се томе дода и руских 30 одсто, јасно је колико је ситуација компликована, јер, што због ратних дејстава, што због санкција, испорука тренутно стоји. Седамдесет одсто извоза из Украјине иде преко Црног мора. У Шпанији је, тако, продаја уља ограничена на пет литара по купцу.

СКУПИ ЕНЕРГЕНТИ, КУБУРЕ СА БЕТОНОМ

РУСКА нафта и гас уплићу се у све производне сфере. Прескупи енергенти су, на пример, довели до несташице кухињских плочица у Италији, јер њихово печење постаје папрено. Кубури се и са армираним бетоном, због гвожђа које се увози из Украјине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)