ВЕЋ ПИШУ ОПТУЖНИЦУ ПРОТИВ ПУТИНА? Русија пред Међународним кривичним судом у Хагу, а слична судбина би могла да снађе и њеног лидера
УКРАЈИНСКА тужба Међународном кривичном суду у Хагу (МКС) која захтева да он хитно "заустави руску агресију" је правно неутемељена, кажу стручњаци за међународно право. Њен смисао виде у медијској сфери, у подгревању атмосфере линча.
Фото АП
Интерпретацијом те тужбе на Западу унапред је пресуђено не само председнику Русије Владимиру Путину, већ целом руском народу, као деведесетих у случају стигматизовања Срба. То илуструје прошлонедељни острашћени иступ британског премијера Бориса Џонсона који је руску војну операцију назвао "варварска инвазија", Путина оквалификовао као ратног злочинца и закључио:
- Тужилац Међународног кривичног суда већ води истрагу. Кристално је јасно да Путин не може некажњено да почини ова ужасна дела.
Познаваоци начина рада Међународног кривичног суда сматрају да су овакве приче у најмању руку - неозбиљне.
- Био бих најсрећнији човек на свету да постоји суд чија одлука може да заустави рат, али нажалост таквог нема. Статут МКС не дозвољава суду да квалификује сукоб док је у току и да Русији каже "зауставите агресију", како Украјина тражи. Правници који су писали тужбу сигурно знају да је она неутемељена у Статуту МКС, па све личи на медијску параду. Међународни кривични суд може да се бави само утврђивањем кривице конкретних особа за конкретне злочине, а не може да суди народима - каже адвокат Бранислав Тапушковић.
Председник Русије као врховни командант у операцији у Украјини поступа у нужној одбрани и крајњој нужди, која искључује постојање кривичне одговорности по Статуту МКС, каже професор уставног права др Милан Благојевић, али сматра да је врло вероватна злоупотреба овог суда.
- Они могу, а очекујем да ће то и учинити, да отворе и воде истрагу и подигну оптужницу против Путина за кривично дело агресије, а можда и за друга дела. Једино не могу да воде суђење по оптужници на главном претресу без њега, јер Статут то не дозвољава. Западу је пак довољно да се подигне оптужница и изда налог за Путиново хапшење, извршан у државама чланицама МКС, да би махали тим папирима и тако бранили наставак санкција Русији и утицали на руско јавно мњење, да би га преокренули у своју корист - испричао је др Благојевић за "Новости".
НЕ ПРИЗНАЈУ НИ КИНA, ИРАН , ИЗРАЕЛ...
МЕЂУНАРОДНИ кривични суд у Хагу Сједињене Америчке Државе не признају и донеле су закон да у случају привођења њиховог држављанина америчка војска има обавезу да га ослободи. Овај суд не признају Израел, Иран, Кина и Индија, а Русија је 2016. иступила из њега.
Препоручујемо
ЏЕФРИ САКС: Украјина неуспех Запада, немогуће бацити Русију на колена путем санкција
11. 03. 2022. у 21:34
СТРАХ ОД ПУТИНА: Бајден лично забранио Пољској да испоручује војне авионе Украјини
11. 03. 2022. у 20:49
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио
ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.
09. 01. 2026. у 10:22
ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику
ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.
09. 01. 2026. у 13:11
ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице
БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.
09. 01. 2026. у 08:42
Коментари (23)