АМЕРИЧКА ХЕГЕМОНИЈА СЕ МОРА ОДРЖАТИ: Неоконзервативци поново одређују политику Вашингтона, Русију и Кину бацити на колена

Novosti online

25. 01. 2022. у 15:04

Неоконзервативци су главни покретачи свих светских сукоба од пада Берлинског зида. Реч је о утицајном кругу геостратега који су као саветници, помоћници државних секретара, амбасадори или министри, служећи једнако и под демократским и под републиканским америчким председницима, успели да формулишу и наметну своју геополитичку визију америчке улоге у свету.

АМЕРИЧКА ХЕГЕМОНИЈА СЕ МОРА ОДРЖАТИ:  Неоконзервативци поново одређују политику Вашингтона, Русију и Кину бацити на колена

Фото: Профимедиа/Илустрација/Википедија

Погонско гориво америчке спољнополитичке стратегије у тренуцима можда одлучног сукоба с Русијом у источној Европи, идеологија је моћне неформалне политичке снаге која доминира америчком политиком у толикој мери да под своје окриље успева већ деценијама окупи кључне политичке личности и из Демократске и Републиканске странке.

Тај моћни дуопол, који ефективно влада свим полугама америчке политике, а у овим тренуцима доживљава највећи успон у историји свог д‌еловања, називају неоконзервативцима или скраћено “неоконсима”, иако с конзервативизмом немају готово никаквих додирних тачака. Реч је о либералима у сталном сукобу с традиционалним америчким конзервативним снагама и невероватно моћној политичкој групацији какву америчка историја још није вид‌ела.

Фото: Танјуг/АП

Шок зван Трамп

Ова група на плану који је стварно извориште америчке моћи д‌елује као кључни промотер америчког либералног и демократског интервенционизма широм света.У циљу прокламоване заштите тзв. либералних вредности и демократије спремни су дипломатски, обавештајно, па и војно интервенисати широм света. Они су то и чинили кад год су у њиховим рукама биле полуге власти посљедњих неколико деценија. Иза њих је серија насилних преврата, крвавих војних интервенција и ратних пожара које су потпалили.

Мандат Доналда Трампа био је кратак период у ком нису имали у рукама све полуге власти.

Реч је о утицајном кругу геостратега који су као саветници, помоћници државних секретара, амбасадори или министри, служећи једнако и под демократским и под републиканским америчким председницима, успели да формулишу и наметну своју геополитичку визију америчке улоге у свету као државну доктрину. Истовремено, они су својим дугогодишњим непрекинутим  д‌еловањем у врховима америчког државног апарата постали повезница политике са Вол стритом, крупним капиталом и моћним војноиндустријским комплексом. Побједа Џоа Бајдена, који је одувек био близак том политичком кругу осигурала им је политичку моћ.

Свој политички пут започели су 60-их година прошлог века у левичарским инкубаторима америчких свеучилишта пружајући блиску подршку растућем покрету за грађанска права. Истовремено су ушли у сукоб с тзв. новом америчком левицом и алтернативним културним покретима који су се противили ратном ангажману САД у Вијетнаму.

Пале су маске

С временом су се неоконзервативци формулисали као политичка снага која на унутрашњем плану заговара либералне вриједности и слободно тржиште, а на спољном потребу наметања демократије кроз својеврсни демократски интервенционизам.

Џозеф Бајден, Фото АП

У таквој агенди исказали су се као жестоки противници комунизма и било каквог политичког радикализма и заговарали су активну америчку улогу у глобалној борби за либералне вредности и демократију. С временом су политичке личности повезане с тим покретом, независно из које странке долазиле, поступно улазиле у главни ток америчке политике и почеле да заузимају важне позиције у политичкој номенклатури. У принципу мало ко укључен у водећу структуру америчког спољнополитичког система од Регана до Бајдена није био повезан с моћном и утицајном неформалном политичком групом “неоконса”.

Право лице

Када је борба против комунизма падом Берлинског зида постала беспредметна, покрет је наставио наметати исту праксу у међународним односима, а што се може описати исказом чистог америчког империјализма. “Неоконси” то и не покушавају више да прикрију и отворено исказују да је САД царство која мора одржати досегнуту позицију империјалне моћи на глобалној сцени.

Модерна идејна полазишта политичке снаге “неоконса” исходиште имају у геополитичким промишљањима Роберта Кагана, суоснивача утјецајног тинк танка “Project фор the New Америцан Century” (ПНАЦ), чије су поставке постале доктринарни темељи америчке спољне политике последњих двадесетак година.  Према поставкама ПНАЦ-а, САД су “царство и то не треба скривати јер САД и требају бити царство“ које ће својом доминацијом штитити успостављени либерални поредак и ширити га диљем свијета.

Америчка глобална хегемонија треба да се остварује задржавањем америчке надмоћи, спречавањем супарничких држава да се приближе том нивоу моћи и утицаја, и обликовањем система међународне сигурности према интересима САД-а. Иако таква америчка хегемонија не би решила све проблеме света, она је према Кагану “боља од било које замисливе алтернативе”.

Фото Танјуг/АП

Утицајна супруга

ПНАЦ-у блиски think-tankovi Амерички институт за истраживање јавних политика (Америцан Ентерприсе Институте фор Public Policy Research), Амерички одбор за јавна питања Израела (Америцан Исраел Public Affairs Committee) и Жидовски институт за питања националне сигурности (Jewish Институте фор National Security Affairs) с њим су формулирали будућу америчку блискоисточну политику фокусирану на заштиту Израела и либералну трансформацију арапских држава.

ПНАЦ је створио темеље за америчке ратове у Афганистану и Ираку и покретање револуција тзв. арапског пролећа које су, сада већ можемо са сигурношћу тврдити, резултирале покољима епских размјера и масовним ратним злочинима. Није стога чудно што је ПНАЦ изненада угашен 2006., када су постали свима видљиве размере ирачког крвопролића и пљачке. Цели политички круг потом се окупио око новооснованих тинк-танкова од којих је сада актуелан “Центер фор а New Америцан Security” (ЦНАС) којег је поновно кључни оснивач Роберт Каган. Колики је био утјецај организације “Project фор the New Америцан Century” на америчку политику, свједочи чињеница да је од 25 особа које су потписале њезине оснивачке акте њих 17 завршило на водећим позицијама Бушове администрације.

Фото АП

Супруга Роберта Кагана, Викторија Нуланд, сада је подсекретарка за политичка питања у Стејт дипартменту, што је трећа позиција у америчкој спољнополитичкој хијерархији.

Све што “неоконси” креирају и проводе одувек је био чисти империјализам оправдаван бригом за демокрацију у свету и могући одраз светских збивања ван америчке контроле на америчку моћ и унутрашењ политичке прилике.

На унутарњем плану политика “неоконса” ствара снажне под‌еле јер оригинално извире из леве политичке мисли и уз номиналну подршку предузетништву и слободном тржишту, у себи ипак и даље садржи ону идејну премису да је потребно државном интервенцијом градити савршено друштво.

Дубоки раскол

“Неоконси” својим утицајем кроз разне администрације угрожавају оно што бар пола становништва САД сматра традиционалним америчким вредностима, међу којима истакнуту улогу има и противљење ратовањима по свету и окренутост према изолационизму. Стога је победа Доналда Трампа за уходану америчку политику, како на унутрашњем, тако и на спољном плану, д‌еловала као шок. Дошло је до снажног пробоја снаге америчког традиционалног конзервативизма и изолационизма. Одговор шокираних и потресених “неоконса” био је жесток. Њихово д‌еловање сљедећих месеци и година за време трајања Трамповог мандата било је толико снажно да је Трамп једноставно избрисан с политичке сцене. На плану унутрашње политике и социјалних односа последично је покренут дубоки раскол који се још продубљује иако политичка моћ “неоконса” на власти свим силама покушава да га затрпа.

“Неоконси” су бицикл који пада ако се стално не окрећу педале. Њихово постојање као политичке снаге нема смисла ако не покушавају да промене америчко друштво и ускладе га са својим критеријумима, иако немају непријатеља на спољном плану. Америчка политика под њиховим водством једноставно мора наставити да јача и одржава своју доминантну позицију на глобалном плану кроз спољне интервенције. Америчка спољна политика без континуиране борбе за демократију шитом свијета за политички дискурс владајућих “неоконса” нема смисла.

Фото: Депозитфотос

У позадини свега ипак су голи геостратешки интереси САД, чији су стратези кроз дефинисање политичке струје “неоконса” успели да борби за америчке глобалне стратешке интересе дају одговарајући идеолошки оквир.

“Неоконси” нису створили америчку геополитичку стратегију, него је, може се оправдано тврдити, она створила њих.

Зарада од ратова

У позадини су и кључни интереси моћне америчке војне индустрије и онога што се назива војноиндустријским комплексом. Он креира америчку политику. Када је Америка једном осетила прилив зараде из ратова широм света, повратка више није било. Први и други светски рат су од САД створили суперсилу, а борба против комунизма у хладном рату одржала ју је на светском пријестолу. Потребно је стога било пронаћи нове непријатеље на спољнополитичком плану. То су данас сви они које америчка политика вођена “неоконсима” одређује као недемократске и ауторитарне, и који стога захтевају наставак активне пројекције америчке војне моћи и одржање снаге војноиндустријског комплекса. Одатле извире и Бајденова под‌ела света на два сучељена блока – демократски и ауторитарни – и повлачење нове гвоздене завесе јасно исказане одржавањем тзв. Самита за демокрацију под његовим покровитељством и водством.

Систем је у 30 година покренуо 13 ратова и зарадио милијарде

Утицај конгломерата америчке војне индустрије, финансијских институција и политике “неоконса” на америчку политику сликовито је 2017. описао Оливер Стон, амерички редитељ и сценарист, троструки добитник Оскара и одликовани ветеран Вијетнамског рата.

Стон каже: “Сада је модерно нападати републиканце и Трумпа, али запамтите ово: 13 ратова које смо започели у протеклих 30 година и 14 билиона долара које смо потрошили, као и стотине хиљада живота који су избрисани са земаљске кугле, запамтите да то није учинио један вођа, него систем, и републикански и демократски. Зовите га како год желите: војноиндустријски-сигурносно-финансијско-медијски комплекс. То је састав који се одржава под изговором да су ово праведни ратови, да су оправдани у име наше заставе која се поносно вије над нашим животима". 

Стога је потпуно сигурно да у тренуцима своје највеће моћи, и уочи одлучнога сукоба, са од њихове стране проглашеним непријатељима демократије, Русијом и Кином, захуктали строј америчке спољне политике неће стати. Изгледи било каквих уступака Русији у најављеним преговорима уистину су мали, а ако их и буде, биће реч само о тактичкој игри срачунатој на заваравање противника.

Фото АП

Само тешки политички наивци могу на пример мислити да је у Казахстану реч о спонтаној побуни народа против власти склоној Русији, а не о добро организованој и вођеној обавештајној операцији.  На неки начин то је порука Русији пре предстојећих преговора делегација САД-а, НАТО-а и Русије да америчка и савезничка страна у својим рукама имају још изузетно јаких адута.

Тешко је предвид‌ети развој догађаја, али има довољно разлога сумњати у могућност било каквог озбиљног договора осим евентуално отварања преговора о питањима нуклеарног наоружања. Захуктали амерички строј погоњен “неоконсима” нема никаквих разлога за успоравање налета и пружање уступака.

(Марио Стефанов/geopolitika.news)

БОНУС ВИДЕО: 

Које тешке речи користе кандидати у америчкој председничкој кампањи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (2)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)