УХАПШЕНО ЈЕ ОКО 3.000 ЉУДИ: Казахстан се враћа у нормалу, полиција одржава ред и мир

КАЗАХСТАНСКЕ власти преузеле су контролу над свим државним зградама, а полицијске патроле одржавају јавни ред и мир након масовних протеста, јавља Спутњик Казахстан.

УХАПШЕНО ЈЕ ОКО 3.000 ЉУДИ: Казахстан се враћа у нормалу, полиција одржава ред и мир

Фото: Танјуг/AP Photo/Vladimir Tretyakov

На Телеграм каналу агенције се наводи да све службе безбедности функционишу нормално, преноси Риа Новости.

Руска агенција јавила је и да је поново успостављен железнички саобраћај у земљи. Председник Казахстана Касим-Жомарт Токајев саопштиоје раније данас у обраћању нацији да је издао наређење да се отвара ватра на терористе без упозорења.

Протести у Казахстану су избили 2. јануара у региону Мангистау због скока цена горива, да би се касније проширили на више градова, укључујући Алма Ату и прерасли су у масовне нереде и пљачке.

Демонстранти су упали у више зграда државних институција, међу којима и у председничку резиденцију.

У сукобима учесника протеста са војском и полицијом, према подацима Министарства унутрашњих послова, погинуло је 26 особа, а око 3.000 су ухапшене.

Процењује се да је рањено више од 1.000 људи.

У Казахстану је проглашено ванредно стање.

БОНУС ВИДЕО - ДРУГИ ДАН ПРОТЕСТА ЗА НОВАКА: Хиљаде грађана пред Скупштином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

ИРАЧКИ премијер Али ел Заиди изјавио је данас да ће америчке војне снаге напустити Ирак до 30. септембра, оценивши да његова посета Вашингтону представља почетак нове фазе у односима две земље, засноване на економској сарадњи, а не на војним везама.

14. 07. 2026. у 19:45

Коментари (0)

ХУМАНОСТ У ГЛАВНОЈ УЛОЗИ: Фондација Моззарт наставља са улагањима у заједницу