ЗАКОН О АСИСТИРАНОМ САМОУБИСТВУ: Ступио на снагу у Аустрији
ОД СУБОТЕ, одрасли који су неизлечиво болесни или имају трајно, исцрпљујуће стање, могу да се одлуче за помоћ и асистирано самоубиство.
Фото: pixabay
Парламент Аустрије је усвојио нови закон у децембру, а након одлуке уставног суда о том питању, нова пракса ће бити строго регулисана, док ће сваки случај процењивати два лекара од којих би један морао да буде стручњак за палијативну медицину, преноси Танјуг.
Званичници кажу да је аустријска Влада издвојила средства за развој палијативног збрињавања како би се обезбедило да нико не одлучи да умре уколико су доступне неке друге опције.
Асистирано самоубиство, у којем се некоме дају средства да оконча сопствени живот, легализовано је у суседној Швајцарској и у још неколико европских земаља, укључујући Шпанију, Белгију и Холандију.
Како додаје британски јавни сервис, „активна помоћ у самоубиству остаће забрањена у Аустрији“, а нова правила експлицитно искључују малолетне особе или особе са менталним здравственим проблемима.
Одрасли који желе да окончају свој живот морају имати валидну дијагнозу и потврду да су способни да самостално одлучују.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО: ЕКСКЛУЗИВНО! НОВОГОДИШЊИ ИНТЕРВЈУ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА ЗА "НОВОСТИ"
Препоручујемо
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)