КАРАНТИН ЗА СВЕ 14 ДАНА: Словачка се данас затвара на две недеље

СЛОВАЧКА је данас ушла у двонедељни национални карантин, пошто је та земља, са једном од најнижих стопа вакцинације у ЕУ, достигла критичну ситуацију у болницама и број нових ковид инфекција који је тренутно највећи на свету, јавља Ројтерс.

КАРАНТИН ЗА СВЕ 14 ДАНА: Словачка се данас затвара на две недеље

Фото: АП

Према одлуци Владе, за време трајања карантина грађани ће моћи да напуштају своје домове само из одређених разлога, а то укључује куповину основних намирница, путовање на посао и школу или да се вакцинишу, а такође нису дозвољена окупљања више од шест особа.

Невакцинисани ће морати да поседују негативан тест да би долазили на посао ако раније нису преболели ковид-19.

Према подацима Европског центру за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), само 45,7 одсто становништва Словачке је вакцинисано, што је трећа најнижа стопа у ЕУ, у поређењу са 65,8 одсто колико она износи у Унији.

Са 1.929 просечних дневних случајева на милион становника Словачка, земља са 5,5 милиона становника, најгора је на свету по статистици новозаражених особа на милион становника, у тренутку кад Европа поново постаје епицентар пандемије, подаци су сајта Наш свет у бројкама.

Томаш Шулик, шеф одељења интензивне неге у Универзитетској болници Тренцин, рекао је Ројтерсу да има девет пацијената у јединици са 10 кревета и очекује да ће последњи бити попуњен за неколико сати.

Свих девет пацијената, просечне старости од 63 године, како је нагласио, су невакцинисани, а према подацима медицинских званичника више од 82 одсто свих ковид пацијената у словачким болницама није у потпуности вакцинисано.

Председница Словачке Зузана Капутова изјавила је у уторак да та земља губи битку против пандемије корона вируса и да је потребно закључавање за све.

- То је непопуларна мера, али апсолутно неизбежна - рекла је Капутова након посете великој медицинској установи у Братислави.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

ИМПРЕСИВНИ ЕНГЛЕЗИ: Горди албион очарао све издањем против Хрвата, тријумф над Ганом га води у нокаут фазу