ТАЛИБАНИ НАЈАВИЛИ МАСОВНУ ВАКЦИНАЦИЈУ ДЕЦЕ: Четвородневна акција у целом Авганистану

МИНИСТАРСТВО јавног здравља Авганистана које воде талибани најавило је данас почетак четвородневне кампање вакцинације против дечје парализе за децу млађу од 5 година.

ТАЛИБАНИ НАЈАВИЛИ МАСОВНУ ВАКЦИНАЦИЈУ ДЕЦЕ: Четвородневна акција у целом Авганистану

Фото: Танјуг/АП Пхото

Током протекле три године пре него што су преузели контролу над Авганистаном, талибани су забрањивали тимовима за вакцинацију које су организовале УН да спроводе кампању од врата до врата у деловима земље које су контролисали због сумњи да би чланови тима могли бити шпијуни претходне владе или Запада, преноси АП.

Због те забране, превирања и борби које су вођене, око 3,3 милиона деце у протекле три године није вакцинисано.

- Нема сумње да је дечија парализа болест која ће без лечења убити нашу децу или их одвести у трајни инвалидитет, тако да је у овом случају једини исправан приступ да се спроведе вакцинација - рекао је др Каландар Ебад, вршилац дужности министра за јавно здравље у талибанској влади.

Авганистан и суседни Пакистан једине су земље на свету у којима је дечија парализа и даље ендемска и болест може изазвати делимичну парализу код деце.

Од 2010. године у тој земљи се спроводе редовне кампање вакцинације у којима радници иду од врата до врата и вакцинишу децу, а већину медицинских радника чине жене које имају бољи приступ мајкама и деци.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

 

БОНУС ВИДЕО: 

БЕБУ ПРЕБАЦУЈУ ПРЕКО ЖИЧАНЕ ОГРАДЕ: Снимак настао на аеродрому у Кабулу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

ИРАЧКИ премијер Али ел Заиди изјавио је данас да ће америчке војне снаге напустити Ирак до 30. септембра, оценивши да његова посета Вашингтону представља почетак нове фазе у односима две земље, засноване на економској сарадњи, а не на војним везама.

14. 07. 2026. у 19:45

Коментари (0)

НАПРАВИО САМ ГРЕШКУ Огласио се Исламовић након отказаног концерта у БиХ - Извињавам се свим мајкама Сребренице и свима онима који тугују